بیماران دیابتی نظم درمان را در تعطیلات نوروزی جدی بگیرند

سلامانه : فوق تخصص غدد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: بیماران دیابتی ، نظم درمان خود را طی تعطیلات نوروزی جدی بگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، دکتر « علیرضا استقامتی » گفت: بی نظمی در درمان و برنامه غذایی در تعطیلات نوروزی به ظاهر کوتاه، می تواند تاثیر منفی بر سلامت بیماران دیابتی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین اصول درمان در بیماران دیابتی، نظم در درمان است به این بیماران تاکید کرد که در هر شرایطی، رژیم غذایی را رعایت کنند و مصرف بموقع داروها و تزریق انسولین را به تعویق نیندازند چرا که بیماران دیابتی، هم برای درمان و هم جهت کنترل بیماری ، کاملا به دارو متکی هستند. 

استقامتی اظهارداشت : متأسفانه بیماران دیابتی در ایام عید عمدتا از کنترل خارج می شوند زیرا از یک طرف رژیم غذایی مجاز را رعایت نمی کنند و از طرف دیگر زمان استراحت آنها بیشتر است و از فعالیت های بدنی آنها کاسته می شود.

وی در ادامه گفت: بی نظمی در تعطیلات نوروز، گاهی بیماران را با مخاطرات جدی روبه رو می سازد. دید و بازدیدهای عید معمولا زمان وعده های غذایی و خواب را جابه جا می کند و اگر بیمار دیابتی انسولین و غذا را دیرتر مصرف کند مسلما درپی آن به افت قند دچار می شود.

این استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مصرف انواع شیرینی ، شکلات، غذاهای چرب و شیرین پرکالری و مصرف آجیل های شور را معضل مهم دیگر بیماران دیابتی عنوان کرد و گفت: مصرف آجیل های شور در نوروز موجب بالا رفتن فشارخون افراد سالم و بیماران دیابتی می شود و باید از مصرف این آجیل ها خودداری کرد.

این فوق متخصص غدد تاکید کرد : افراد به ویژه دیابتی ها خوردن افراطی انواع شیرینی ها و غذاهای پرکالری را هم کاملا کنار بگذارند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.