گفتگوی سلامانه با دکتر سعید حسینی، متخصص تغذیه:

خوردنی‌هایی که قد بچه‌ها را بلند می‌کند/ هشدار درباره مصرف خودسرانه مکمل روی

خوردنی‌هایی که قد بچه‌ها را بلند می‌کند/ هشدار درباره مصرف خودسرانه مکمل روی

سلامانه :یکی از دغدغه‌هایی که همواره برای والدین مطرح بوده و هست، این است که چکار کنند تا فرزند آنها رشد قدی مناسبی داشته باشد؟ گروهی از این والدین برای رشد قدی بهتر فرزند خود، اقدام به تهیه خودسرانه مکمل‌های روی و خوراندن آنها به کودکشان می‌کنند.

دکتر سعید حسینی، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در این زمینه به خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» می‌گوید: «در سال‌های گذشته، مطالعات مختلفی در کشور ما انجام شد و محققان به این نتیجه رسیدند که در برخی از نقاط ایران، مشکل کوتاه‌قدی وجود دارد. این محققان متوجه شدند که دلیل این کوتاهی قد، کمبود سطح ماده معدنی روی در بدن افراد آن مناطق بوده است».

این استاد دانشگاه تهران تاکید می‌کند که مصرف مقدار مناسبی از روی، نه‌تنها برای رشد قدی، بلکه برای عملکرد بهتر سایر ارگان‌های بدن هم ضروری است. وی می‌افزاید: «از آنجا که مطالعات داخلی نشان دادند، کمبود روی باعث ایجاد کوتاه‌قدی در برخی از مناطق کشور شده است، بنابراین شروع درمان با مکمل‌های روی در آن زمان و برای دوره‌ای، آغاز شد. به‌همین دلیل هم هنوز این مساله در ذهن والدین مانده است و آنها فکر می‌کنند که می‌توانند خودسرانه و بدون مشورت پزشک، به فرزندان خود مکمل روی بدهند تا قد آنها بلندتر بشود».

دکتر حسینی معتقد است گاهی برخی از بچه‌هایی که حبوبات یا گوشت کمتری مصرف می‌کنند، در معرض کمبود روی قرار می‌گیرند و نیازی به مصرف مکمل روی برای تمام بچه‌ها وجود ندارد.

این متخصص تغذیه در انتها یادآور شد: «مصرف طولانی‌مدت و خودسرانه مکمل روی عوارضی مانند ناراحتی‌های گوارشی یا سردرد و سرگیجه را به‌همراه دارد و به‌همین خاطر هم به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود». 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.