اینگونه نسبت به خود احساس خوبی داشته باشیم!

سلامانه : مهارت خودآگاهی که از مهارت‌های 10 گانه زندگی است شامل اجزاعی از جمله هوش هیجانی مهارت همدلی و عزت نفس می‌باشد.

غلامرضا حاجتی متخصص اعصاب و روان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مهارت خودآگاهی یکی از مهارت‌های 10 گانه زندگی است این مهارت درواقع توانایی شناخت خویشتن و آگاهی از خصوصیات، نقاط قوت و نقاط ضعف، میل‌ها یا خواسته‌ها، ترس‌ها و انزجارای درون انسان است.

وی گفت: خودآگاهی به توانایی آشنایی و پذیرش ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری خود کمک می‌کند درواقع رشد است مهارت به انسان کمک می‌کند تا متوجه نقاط قوت خود شود همچنین متوجه شود کجا تحت استرس است و چه رفتاری به دلیل اضطراب ورودی دارد در نتیجه کمک می‌کند تا فرد یاد بگیرد نقاط ضعف و نقاط قوت خود را پیدا کند و از همان نقاط برای رفع نقاط منفی کمک بگیرد.

 انسان باید بتواند احساسات خود را بشناسد از احساسات منفی خود آگاه شود چه موقعیت‌هایی آن احساسات منفی را ایجاد می‌کند و کجا ناتوان در کنترل احساسات و خشم است در نتیجه از نیازهای خود اطلاع پیدا کرده سپس راه مناسب برطرف کردن نیازهای خود را پیدا کند.

حاجتی گفت: بسته به سن انسان هرکدام از نیازها، در سن های مختلف متفاوت است پذیرش واقعیت‌ها و احساس خود ارزشمندی به این ترتیب بالا می‌رود چراکه ارزش‌های واقعی خود را پیدا کرده و در نهایت موجب رضایت مندی می‌شود زمانی که فرد می‌خواهد نسبت به خود احساس خوبی داشته باشد باید به نکات زیر توجه کند:

فرد می‌تواند خصوصیات مثبت(توانایی‌ها و استعدادهای) خود را ببیند که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در فرد می‌شود همینطور خصوصیات منفی خود را ببیند و سعی در اصلاح آن خصوصیات کند موقعیت‌ها و شکست های خود را ببیند و هر دو را بپذیرد.

وی اظهار داشت: مشخصه مهم دیگر فرد در رابطه با احساس خوب بودن این است که به خود و انسان‌های دیگر احترام بگذارد فرد تلاش و پشتکار رسیدن به اهدافی که تعیین کرده دارد پس به این ترتیب احساس فرد نسبت به خود یک احساس رضایت مندانه خواهد بود برای رسیدن به این ویژگی ها باید از دیگران مثل خانواده، دوستان و اطرافیان کمک بگیرد از دیگر اجزای مهم خود آگاهی هوش هیجانی است و درواقع توانایی انسان برای یادگیری و بکارگیری دانش به دست آمده از مهارت‌ها و احساسات دیگران است که برای اینکار باید احساسات را شناخته و احساسات منفی را کنترل کند.

وی بیان کرد: مهارت بعدی همدلی است که درک احساسات و علایق دیگران است به این ترتیب هوش هیجانی و خودآگاهی فرد بالای می‌رود جز دیگر خودآگاهی عزت نفس(اعتماد به نفس) بوده که کلید اصلی بهداشت روان انسان‌ها است و احترام و ارزشی است که هر فرد برای خود قائل است برای بالا بردن عزت نفس مشخص باید روابط اجتماعی را گسترش داده با خانواده ارتباط گرم و دائم داشته باشد و اهدافی را برای خود تعیین کند تا موفق شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.