دکتر غلامرضا امین متخصص گیاهان دارویی در گفتگو با سلامانه:

بسیاری از پزشکان ایرانی اطلاعی درباره داروهای گیاهی ندارند/ تقسیم بندی داروها به شیمایی و گیاهی غلط است

بسیاری از پزشکان ایرانی اطلاعی درباره داروهای گیاهی ندارند/ تقسیم بندی داروها به شیمایی و گیاهی غلط است

سلامانه :تغییر وضعیت زندگی و تبدیل زندگی سنتی به زندگی ماشینی باعث شده مردم نتوانند مانند گذشته از گیاهان دارویی استفاده کنند.


دکتر غلامرضا امین متخصص گیاهان دارویی و استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اطلاعات زیاد ایرانیان در خصوص گیاهان دارویی به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، گفت: زندگی ماشینی امروز اجازه نمی دهد مردم مانند گذشته از گیاهان دارویی استفاده کنند بنابراین باید این گیاهان به صورت صنعتی تبدیل به داروها شوند و در اختیار مردم قرار گیرند.


وی با بیان اینکه برای تبدیل این گیاهان به داروهایی که در دسترس همه قرار دارد تدارکات زیادی لازم است، بیان داشت: یکی از موارد لازم برای ایجاد فرهنگ استفاده از داروهای گیاهی آموزش دادن به گروه های پزشکی برای نسخه کردن این داروهاست. کاری که در کشور ما مورد غفلت قرار گرفته و غیر دانشکده های طب سنتی که در برخی دانشگاه ها فعال است بقیه گروه های پزشکی هیچ گونه آموزشی در مورد داروهای گیاهی دریافت نمی کنند. به همین دلیل اطلاعی از این داروها ندارند تا آنها را تجویز کنند.


دکتر امین با تاکید بر اینکه مصرف گیاهان دارویی نباید به صورت خودسرانه انجام شود، خاطرنشان کرد: اگرچه بسیاری از این گیاهان در مواردی جنبه خوراکی دارند و مصرف آنها ضرری ندارد اما مصرف خودسرانه برخی نیز می تواند مشکل ساز شود.


وی آموزش، تحقیقات، تولید اشکال نوین داروهای گیاهی و اطلاع رسانی مردمی راهکار جا انداختن فرهنگ استفاده از داروهای گیاهی ذکر کرد و افزود: اینکه بزرگان پزشکی ما مانند ابن سینا و رازی استادان بزرگی در زمینه استفاده از داروهای گیاهی بودند نمی تواند باعث فرهنگ سازی در این زمینه شود بلکه باید این اطلاعات را به علم روز مجهز کرد و به اشکال نوین در دسترس مردم قرار داد و بعد انتظار داشت مورد استفاده قرار گیرد.


این استاد داروسازی با بیان اینکه تقسیم بندی داروها به گیاهی و شیمیایی تقسیم بندی درستی نیست، گفت: بیشتر داروهای پر مصرف در دنیا مانند آتروپین و یا مرفین داروهایی با منشاء گیاهی است بنابراین نمی توان داروها را به داروهای گیاهی و شیمیایی تقسیم بندی کرد.


وی با اشاره به لزوم افزایش آگاهی پزشکان در خصوص داروهای طبیعی اظهار داشت: اگر اطلاعات پزشک کافی باشد و اطلاع رسانی به درستی صورت گیرد پزشک نیز داروی مورد نظر را تجویز می کند در غیر این صورت و بدون دلیل و برهان علمی نمی توان از پزشکان انتظار داشت داروهای طبیعی و گیاهی را به بیماران خود توصیه کنند.


دکتر امین با اشاره به تجویز گیاهان دارویی توسط عطاری ها، خاطرنشان کرد: از دیرباز عطار به معنای عطرفروش و یا فروشنده مواد طبیعی که عطر و مزه و طعم داشتند بوده است. بنابراین در دنیای علمی امروز نمی توان عطاری ها را بخش بزرگی از سیستم درمان محسوب کرد. البته باید توجه داشت که قطعا عطارهای واقعی که از مدت ها پیش در این حرفه فعالیت داشتند به دلیل اعتقادات اخلاقی و مذهبی حاضر به فروش برخی داروها که امروزه در عطاری ها به چشم می خورد نیستند اما در هر شغلی سوءاستفاده کنندگانی وجود دارند که به مسائل اخلاقی پایبند نیستند و برای سود بیشتر حاضر به هر کاری هستند.


وی با بیان اینکه حساب این سوء استفاده کنندگان از عطاران واقعی جداست، بیان داشت: وزارت بهداشت و اداره کل طب سنتی که در این وزارتخانه است قطعا به موارد تخلف در این زمینه رسیدگی می کند و مقررات سختی در این خصوص دارد.

این متخصص گیاهان دارویی تصریح کرد: به قول یکی از بزرگان طب کشور اگر امروز ابن سینا و رازی زنده بودند کسی نمی توانست آنها را از پشت کامپیوتر بلند کند. بنابراین تجهیز به علم روز دنیا برای رشته طب سنتی و استفاده از منابع غنی گیاهان دارویی شرطی لازم و انکارناپذیر است که بدون آن موفقیتی در این باره حاصل نخواهد شد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.