گفتگوی سلامانه با دکتر فرشاد غزالیان، متخصص فیزیولوژی ورزشی/

کفش‌ها هم لاغر می‌کنند؟!

کفش‌ها هم لاغر می‌کنند؟!

سلامانه :حتما شما هم تا به حال، تبلیغ برخی کفش‌های ورزشی که ادعای لاغر شدن با پوشیدن آنها مطرح است را زیاد دیده‌اید. به نظر شما، آیا پوشیدن انواع خاصی از کفش‌ها، می‌تواند تاثیر خاصی بر کاهش وزن داشته باشد؟


دکتر فرشاد غزالیان، متخصص فیزیولوژی ورزشی در این باره به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «یک نکته نادرستی که در برخی از تبلیغ‌ها به آن اشاره می‌شود، این است که نوعی کفش ورزشی خاص می‌تواند به‌طور مستقیم باعث کاهش وزن مشخصی در طول ماه یا سال بشود. در این صورت، نقش انجام فعالیت ورزشی، نادیده گرفته و تمام کاهش وزن احتمالی به کفش‌های ورزشی، نسبت داده می‌شود. یعنی در این حالت، فواید فعالیت ورزشی، به کفش ورزشی برمی‌گردد.»


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران می‌افزاید: «اگر شما 400 متر پیاده‌روی با شدت متوسط انجام بدهید، به اندازه 100 متر شنا کردن، کالری می‌سوزانید. با این حساب، صرف انرژی در 400 متر دویدن نرم یا 100 متر شنا کردن، به نوع فعالیت ورزشی‌تان مربوط می‌شود و ربطی به کفشی که استفاده می‌کنید، نخواهد داشت؛ چون در ورزشی مانند شنا، اصلا پای کفشی در میان نخواهد بود که این کفش بخواهد نقش کالری‌سوزی را هم ایفا بکند.»

وی معتقد است با اینکه نمی‌توان فواید ورزش را به کفش‌های ورزشی نسبت داد، اما یک کفش ورزشی خوب و مناسب، جزو ابزارهای اولیه و لازم ورزش کردن است. «اگر وزن و ارگونومی کفش ورزشی شما مناسب نباشد، مشکلاتی برای ورزش کردن و در نتیجه، بازداشتن شما از انجام فعالیت‌های ورزشی برایتان پیش می‌آید. با این حساب، شما برای انجام ورزش، به ابزار مناسب آن از جمله کفش و لباس ورزشی مناسب نیاز خواهید داشت.»

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.