دکتر پیام آزاده، متخصص آنکولوژی در گفتگو با سلامانه:

سرطان‌های مرتبط با سیگار، به درمان مقاوم شده‌اند

سرطان‌های مرتبط با سیگار، به درمان مقاوم شده‌اند

سلامانه : به گفته یک متخصص آنکولوژی عامل ابتلای 19 سرطان، استفاده از سیگار است. یعنی سیگار 80 درصد سرطان ها را ناشی می شود. به طوری که می توان گفت 50 درصد سیگاری ها، از سیگار کشیدن فوت می کنند. 


دکتر پیام آزاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که این آماری است که شاید قشر تحصیل کرده جامعه هم در جریان آن نباشند، می افزاید:«مهمترین عامل مرگ بشر که می توان جلوی آن را گرفت، دخانیات است. انسان از بدو تولدش با سموم در ارتباط است. از هوایی که تنفس می کند و غذایی که می خورد، تمام ارگان ها در حال تماس با سم است. در این میان نیکوتین ماده ای است که می تواند از سیانور کشنده تر باشد.»

 
وی با بیان این که درمان های هدفمند در کنار دارودرمانی، مثل شیمی درمانی، ژن درمانی، پرتو درمانی و ... در مورد مبتلایان به سرطان های ناشی از سیگار به کار می رود، می گوید« در دنیا سرطان ریه مهمترین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است. چون این نوع سرطان به درمان مقاوم شده است. به طوری که جراحی شاید تنها چاره بیمار مبتلا باشد.»


دکتر آزاده خاطرنشان می کند:«اعتیاد به سیگار کمتر از اعتیاد به هروئین و مشروبات الکلی نیست. تمام محدوده های در برخورد با دود سیگار در بدن، در معرض ابتلا به سرطان هستند. نگه داشتن سیگار روی لب باعث تشدید خطرات آن می شود بخصوص هنگامی که دود سیگار در بزاق دهان حل شده و فرد آن را می بلعد. افراد سیگاری سبب افزایش ابتلا به سرطان در اطرافیانشان می شوند.»


این متخصص آنکولوژی تصریح می کند« بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت میزان متوسط کاهش طول عمر سیگاری ها هشت سال است. همچنین خطر ابتلا به سرطان گردن رحم در زنان سیگاری دو برابر زنان عادی است. ضمن سیگاری ها دو برابر بیشتر از افراد عادی به سرطان پوست مبتلا می شوند.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.