چاقی، معضلی که گریبان جهان را گرفته است

سلامانه :بیشتر ساکنان کره زمین در سال 2014 میلادی باید رژیم لاغری بگیرند. بر اساس گزارشی که موسسه توسعه در خارج از کشور، منتشر کرده، بیش از یک سوم بزرگسالان جهان اضافه وزن دارند یا چاق هستند، که در مقایسه با سال 1980، 23 درصد افزایش داشته است.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در سه دهه گذشته، شمار بزرگسالانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و چاق شده اند به 900 میلیون نفر رسیده است که چهار برابر بیشتر از تعداد چاق های کشورهای توسعه یافته و ثروتمند است.
تیم لوبستین، یکی از مدیران انجمن بین المللی مطالعات چاقی در لندن گفت:" میزان چاقی که ساکنان کشورهای در حال توسعه را مبتلا کرده بسیار زیاد است که ناشی از مصرف بیش از حد چربی و قند است."
او افزود:" افزایش درآمد شهروندان، تبلیغات بیش از اندازه غذاهای آماده و سرشار از نمک و روغن و جهانی شدن از عوامل افزایش هولناک ابتلا به چاقی است. "
شارادا کیتس، یکی از نویسندگان گزارش انجمن بین المللی مطالعات چاقی با انتقاد از عملکرد سیاست گذاران در بسیاری از کشورها گفت:" دولتمردان هیچ توجه ای به تغذیه سالم شهروندان کشورشان نمی کند و قدمی برای اصلاحش بر نمی دارند. "
در این گزارش به کشورهایی که برنامه هایی برای تغییر رژیم غذایی طراحی و اجرا کرده اند نیز پرداخته شده است. 
به عنوان مثال، وزارت بهداشت و انجمن مبارزه با چاقی کره جنوبی با طراحی و اجرای برنامه ای ویژه توانستند میزان مصرف میوه در این کشور را در سال 2008 چهار برابر افزایش دهند و شاخص توده بدن شهروندان را دست کم 5 درصد کاهش دهند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.