پیشرفت‌های علمی آرزوی فرزنددار شدن را برای افراد نابارور دست یافتنی کرده است

سلامانه :یک متخصص زنان و زایمان، با بیان اینکه با استفاده از تکنیک‌های علمی می توان به نتایج موثری در خصوص باروری دست یافت، گفت: بر اساس تحقیقات بیشترین میزان پاسخ به درمان در زنان در مورد اختلالات هورمونی رخ می‌دهد که با دارو برطرف می‌شوند.

دکتر انیس نانکلی در گفت وگو با ایسنا گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام شده علل ناباروری به میزان 60 درصد به زنان و 40 درصد به مردان برمی‌گردد.

این متخصص زنان و زایمان، در ادامه به تعریف ناباروری پرداخت و گفت: اگر یک زوج جوان و سالم که از هیچ روش جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند در طول یک سال بارور نشوند، از نظر علمی نابارور شناخته می‌شوند.

نانکلی افزود: 90 درصد زوج‌ها در سال اول که از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند، بارور می‌شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس پژوهش‌های انجام گرفته 40 درصد زنان به علت مشکل تخمک گذاری باردار نمی‌شوند، مشکلات لوله‌ای، رحمی و... را از دیگر علل ناباروری در زنان برشمرد.

نانکلی در ادامه یک علت مهم ناباروری در زنان را علل آندومتریال عنوان کرد و افزود: آندومتریوز سبب چسبندگی لگن در اطراف لوله‌ها می شود و این مسئله حرکت اسپرم را با کندی مواجه می‌کند همه اینها سبب می‌شود تا باروری رخ ندهد.

نانکلی در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های رخ داده در حوزه باروری، گفت: پیشرفت‌های علم باروری آرزوی فرزنددار شدن را برای خانواده‌هایی که در گذشته نابارور شناخته می‌شدند، دست یافتنی کرده است.

وی با بیان اینکه در اکثر موارد با استفاده از تکنیک‌های علمی می توان به نتایج موثری در خصوص باروری دست یافت، گفت: تحقیقات نشان می دهد که بیشترین میزان پاسخ به درمان در زنان در مورد اختلالات هورمونی رخ می‌دهد که با دارو برطرف می‌شوند.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، پیشرفت‌های جامعه در حوزه علم باروری تا جایی است که زنان حتی در صورت بسته بودن لوله‌های رحم نیز می توانند با استفاده از روش IVF مادر شدن را تجربه کنند.

نانکلی افزود: این پیشرفت‌ها تا جایی است که حتی در صورت فقدان اسپرم در مردان و فقدان تخمک در زنان نیز می توان با استفاده از اسپرم و تخمک اهدایی نیز آرزوی فرزند دار شدن را برای خانواده ها به آرزوی دست یافتنی تبدیل کرد.

نانکلی همچنین بهترین سن باروری در زنان را سن 24 سالگی دانست و گفت: از سنین 30 سالگی به بعد به تدریج روند باروری زنان با افت مواجه می شود تا آنجا که در سن 40 سالگی شانس باروری به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.