کاهش کلسترول و قند خون افراد دیابتی با دارچین

سلامانه : دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: دارچین در کاهش کلسترول و قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نقش مهمی ایفا می‌کند.
 
به گزارش  تسنیم، مرتضی صفوی درباره تأثیر مکمل یاری دارچین بر کاهش الگوهای لیپیدی در افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع دو و تأثیر مکمل خوراکی دارچین بر کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، اظهار داشت: دو مطالعه جهت بررسی اثرات مکمل یاری خوراکی دارچین در افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع دو صورت گرفت که در مطالعه اول مبتلا به نوع دیابت 2، 30 مرد و 30 زن به دو گروه مطالعه و 30 نفر در گروه کنترل تخصیص داده شد که به صورت کپسولهای 500 میلی گرمی سه بار در روز به مدت 60 روز دریافت کردند.
به گفته وی گروه کنترل در کپسول‌های 500 گرمی که حاوی آرد گندم بود روزانه مصرف می‌کردند که در ابتدای مطالعه نمونه خونی در ابتدا و انتها از افراد شرکت کننده در این مطالعه اخذ شد و کلسترول تام، ldl، hdlو تری گلیسیرید بررسی شد.
این دانشیار دانشگاه اصفهان بیان داشت: داده‌های آزمایشگاهی بعد از پایان مطالعه نشان از کاهش معنی دار میانگین سطح کلسترول تام، ldl، hdlو تری گلیسیرید و تغییرات معناداری مشاهده شد.
صفوی اضافه کرد: این مطالعه نشان داد که دارچین می‌تواند در کنترل لیپیدهای خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نقش موثری داشته باشد. همچنین، در این مطالعه نشان داد که دارچین می‌تواند در کنترل سطح کلسترول خون در افراد دیابت نوع 2 نقش مهمی ایفا کند. 
وی درباره تأثیر مکمل‌ خوراکی دارچین بر کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دو، بیان داشت: برای کاهش کلوگر خون و مقاومت انسولینی در بیماران دیابت نوع دو، رژیم‌های غذایی متفاوت داروهای شییمایی و گیاهان متعدد وجود دارد. گیاهان دارویی در کاهش قند خون تأثیرات مهمی می‌گذارد، دارچین برای کنترل قند خون مورد توجه قرار گرفته است. 
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: در یک مطالعه کار آزموده بالینی بر روی 50 بیمار مبتلا به دیابت نوع دو که شامل 30 مرد و 29 زن به صورت تصادفی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شد؛ که گروه مداخله روزانه یک و نیم گرم پودر دارچین و روزانه سه عدد به وعده‌های غذایی اصلی و به مدت 60 روز دریافت کردند.
صفوی اضافه کرد: گروه کنترل نیز، روزانه سه کپسول 500 میلی گرم که با آرد گندم پُر شده بود، به مدت 60 روز دریافت کردند. میزان گلوکز ناشتا و انسولین قبل و بعد از اتمام مطالعه اندازه گیری شد.
وی خاطرنشان کرد: داده‌های آزمایشگاهی نشان داد که در میان گیرندگان سطح گلوکر ناشتا که دارچین مصرف می‌کردند، به طرز معنا داری کاهش یافت و در این مطالعه نشان داد که دارچین می‌تواند در کنترل گلوکز ناشتا و مقاومت در افراد نوع دو نقش داشته باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.