استفاده از ماسک و دوری از محیط‌های آلرژی زا مهمترین راه پیشگیری از حساسیت‌های بهاره

استفاده از ماسک و دوری از محیط‌های آلرژی زا مهمترین راه پیشگیری از حساسیت‌های بهاره

یک متخصص گوش، حلق و بینی، آبریزش، خارش بینی، عطسه‏‌های فراوان، سرفه، سوزش گلو را از اصلی‌ترین علایم استنشاق گرده‏‌های آلرژی زا در فصل بهار برشمرد و گفت: استفاده از ماسک بر روی دهان و دوری از محیط‌های گرده زا از مهمترین راههای پیشگیری از بروز این نوع آلرژی‌ها در فصل بهار است.

 

دکتر ابراهیم رزم پا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر اینکه همزمان با فرا رسیدن فصل بهار آلرژن‏‌های مختلفی وارد محیط می‏‌شود، افزود: با توجه به شکوفه درختان و رویش سایر گیاهان در فصل بهار، عوامل آلرژی زا یعنی گرده‏‌های گیاهان افزایش می یابد در نتیجه درصد بالایی از افراد دچار انواع آلرژی می‌شوند.

 

وی در ادامه به مهم ترین علایم آلرژی در فصل بهار اشاره کرد و گفت: آبریزش، خارش بینی، عطسه‌‏های فراوان، سرفه، سوزش گلو از اصلی ترین علایم استنشاق گرده‏‌های آلرژی زا است و البته در گروه‌های دیگر از بیماران علایمی نظیر خارش چشم، قرمزی، کبودی چشم و گاه علایم پوستی تظاهر پیدا می‏‌کند و گروه کمتری نیز به علایم تنفسی مانند، سرفه، تنگی نفس و خلط دچار می‏‌شوند.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به راههای پیشگیری از بروز انواع آلرژی‌ها در فصل بهاره اشاره کرد و افزود: استفاده از ماسک بر روی دهان و دوری از محیط‌های گرده زا از مهم ترین راههای پیشگیری از بروز این نوع آلرژی‌ها در فصل بهار است.

 

دکتر رزم پا همچنین در خصوص درمان حساسیت های بهاره نیز اظهار کرد: اگرچه آلرژی بیماری ژنتیک است و تا به امروز بیماری‌های‏ ژنتیکی هیچ درمان قطعی نداشته‏‌اند فقط با داروهای موجود این علایم قابل کنترل است اما درمان این بیماری‏‌ها نسبت به تناسب علایم تظاهر یافته متفاوت است و غالبا برای تخفیف علایم از آنتی هیستامین‏‌ها استفاده می‏‌شود، اما اگر این حساسیت‏‌ها از راه‏های تنفسی نظیر سرفه و آبریزش بینی باشد، استفاده از کورتن استنشاقی توصیه می‏‌شود.

 

این متخصص، ادامه داد: بیمارانی که آلرژی آنها فصلی است، باید در فصل مذکور داروهایشان را به مصرف برسانند. اقدامات اولیه مبتلایان به آلرژی با علایم تنگی نفس، استفاده از اسپری گشاد کننده برونش و در اسرع وقت مراجعه به پزشک است.

 

دکتر رزم پا در پایان یادآور شد: بیماران در فصل بهار به علت وجود انواع آلرژن‏‌ها به حملات شدیدی با کنترل سخت دچار می‏‌شوند. بنابراین این افراد و مبتلایان به بیماری‏‌های تنفسی‏ باید در بهار بیشتر مراقب خود باشند.

شنبه 24/01/92   12:43

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.