سهم ۵ درصدی اقلام گیاهی از سبد دارویی خانوار

سلامانه :  رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه داروهای طبیعی و سنتی در کشور ما علی‌رغم سابقه دیرین و طولانی، سهم کمی در سبد دارویی خانوار دارند، اظهار کرد: سال‌هاست که سهم داروهای طبیعی از مجموع داروهای مورد مصرف مردم، پنج درصد بوده است.

دکتر رسول دیناروند در گفت‌وگو با  (ایسنا)، افزود: با مقایسه وضعیت خود با کشورهای پیشرفته، باید گفت می‌توانیم این آمار را به 20 درصد افزایش دهیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با فرض بازار دارویی 7500 تا 8000 میلیارد تومانی ما در سال 92، اگر 20 درصد این بازار در اختیار داروهای طبیعی باشد، کسب و کار در این حوزه نیز رونق می‌یابد، گفت: در واقع بازار 1500 میلیارد تومانی برای دارو می‌تواند علاوه بر ارتقای سلامت، ایجاد کسب و کار و اشتغال در حوزه داروهای سنتی، رونق کشاورزی و صنایع تولیدی را به دنبال داشته باشد.

دیناروند ادامه داد: ‌بخشی از درمان مردم از طریق داروهای سنتی انجام می‌شود، به همین خاطر باید امور مربوط به داروهای طبیعی به خوبی ساماندهی و جلوی شیادی‌ها گرفته شود.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه عوارض جانبی داروهای طبیعی کمتر از داروهای شیمیایی است، گفت: بنابراین توجه به این موضوع از نظر سلامت به نفع مردم است و از لحاظ اقتصادی نیز به نفع کشور تمام می‌شود و لازم است به سمت توسعه آن حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه حمایت از داروهای طبیعی همواره سیاست وزارت بهداشت بوده است و مربوط به امروز نیست، اظهار کرد: با مقایسه تعداد فرآورده‌های سنتی مجوزدار با هشت سال گذشته مشخص می‌شود که تولید اقلام سنتی چند برابر شده است.

دیناروند افزود: بویژه صادرات داروهای گیاهی از رشد خوبی برخوردار بوده است اما هنوز هم سهم داروهای طبیعی در بازار ناچیز است و شاید از حدود دو درصد در چند سال گذشته، اکنون به حدود پنج درصد رسیده باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو با تصریح این مطلب که باید فرهنگ پزشکی مردم ارتقا یابد، به طرح این سازمان برای راه‌اندازی فروشگاه‌های ویژه عرضه فرآورده‌های سنتی اشاره و اظهار کرد: هدف ما از راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی محروم ساختن عطاری‌ها از ادامه فعالیت نیست، بلکه می‌خواهیم با تفکر حاکم مبارزه کنیم و مردم خودشان انتخاب کنند که به فروشگاه علمی و قابل نظارت بروند یا به یک عطاری که خدمات نامناسب ارائه می‌دهد.

حرکت جهان به سمت تولید محصولات تراریخته اجتناب ناپذیر است
وی درباره جایگاه محصولات تراریخته در کشور نیز اظهار کرد: جمعیت کره زمین به شدت رو به افزایش است و به سرعت بر آمار غذاخورهای دنیا اضافه می‌شود. از سوی دیگر کشورهایی که فقیرند و زیر خط فقر بودند، در حال اصلاح و رشد اقتصادی خود هستند و بتدریج فرهنگ مصرفی غرب در این کشورها نفوذ می‌کند.

دیناروند ادامه داد: جهان به سمتی می‌رود که به شدت نیاز به دریافت غذایش اضافه می‌شود، چاره‌ای نیست و باید تولید محصولات غذایی را بیشتر کرد و با منابع کمتر، غذای بیشتر تولید کرد. این امر بدون بیوتکنولوژی امکان پذیر نیست و به دستکاری ژنتیکی محصولات غذایی نیاز است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.