دکتر سید علی جمالیان، فوق تخصص بیماری های قلب و عروق در گفتگو با سلامانه:

نشانه‌های تپش قلب/ استرس، عامل مهم اختلال ضربان قلب است

نشانه‌های تپش قلب/ استرس، عامل مهم اختلال ضربان قلب است

سلامانه : به گفته یک فوق تخصص بیماری های قلب و عروق سیکل طبیعی ضربان قلب، 60 تا 100 عدد در دقیقه است. کاهش یا افزایش ضربان قلب از جمله بی نظمی های فعالیت الکتریکی قلب است. به طوری که ضربان زیر عدد 60 کندکاری یا براکیکاردی نامیده می شود و بالای عدد 100 تندکاری و یا تاکیکاردی است. 


دکتر سید علی جمالیان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می گوید: علائم کم کاری یا پرکاری ضربان قلب گاهی آنقدر واضح است که بیمار به راحتی متوجه آن می شود. ولی خیلی ها متوجه کم کاری و یا پرکاری ضربان قلب خود نمی شوند. شایعترین علامت تپش قلب است. این علامت وقتی شروع می شود، علائم دیگر را به همراه دارد مثل سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، اختلال تعادل، افت فشار و ...


به عقیده این فوق تخصص بیماری های قلب و عروق این علائم به دلیل تاثیر کم کاری یا پرکاری ضربان قلب روی سلول های حساس بدن بروز می کند. بعضی از آریتمی های خیلی خطرناک حتی به سنکوپ یا مرگ ناگهانی منجر می شود. 


وی می افزاید: علت این آریتمی ها یا می تواند اولیه باشد و یا ثانویه به بیماری های دیگر. قلب از همه اختلالات می تواند موثر باشد، اختلال مغزی، اختلالات تیروئید، مشکلات کلیوی، اختلالات غدد آدرنال و یا حتی اختلالات گوارشی، استرس، هیجانات و .... می تواند روی قلب اثر بگذارد.  اختلالات و ناهنجاری های مادرزادی نیز می توانند نقش داشته باشند. دیستفروفی ها هم مقصرند. 


دکتر جمالیان خاطرنشان می کند: اکثر اوقات در اثر بالارفتن سن نیز آریتمی ایجاد می شود به طوری که افراد بالای 60 سال در خیلی از موارد این مشکل را تجربه کنند. به طوری که خیلی از این افراد به پیس میکر و ضربان ساز های مصنوعی نیاز خواهند داشت.

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.