گفتگوی سلامانه با دکتر فرشاد غزالیان، متخصص فیزیولوژی ورزشی/

با ورزش‌های چربی‌سوز آشنا بشوید

با ورزش‌های چربی‌سوز آشنا بشوید

سلامانه : آیا می‌دانید که در بین ورزش‌های مختلف، برخی از ورزش‌ها خاصیت چربی‌سوزی بیشتری دارند؟ اما چه ورزش‌هایی؟

دکتر فرشاد غزالیان، متخصص فیزیولوژی ورزشی در پاسخ به این سوال به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «سازمان بهداشت جهانی، قرن حاضر را به‌عنوان قرن بیماری‌های غیرواگیر می‌شناسد و یکی از این بیماری‌های غیرواگیر، تجمع چربی در بدن و چاقی ناشی از آن است که به‌خودی‌خود می‌تواند مشکلات فراوانی را در درازمدت برای فرد، ایجاد بکند. به‌همین دلیل، ورزش‌هایی به‌عنوان ورزش‌های چربی‌سوز که می‌توانند چربی کل بدن را کم بکنند، مطرح هستند.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران می‌افزاید: «رژیم‌های غذایی به‌تنهایی نمی‌تواند باعث کاهش وزن و توده‌های چربی بدن بشوند و افرادی که قصد کاهش وزن و چربی اصولی دارند، باید در کنار رژیم غذایی مناسب، ورزش‌های چربی‌سوز هم انجام بدهند.»

اما دقیقا چه ورزش‌هایی؟ «ورزش‌های هوازی یا همان ورزش‌های استقامتی قلبی و عروقی، جزو ورزش‌های چربی‌سوز، طبقه‌بندی می‌شوند. متاسفانه، بیشتر افراد فکر می‌کنند که دویدن و پیاده‌روی، تنها ورزش‌های هوازی هستند، در صورتی که اینطور نیست.»

وی تاکید می‌کند که ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، شنا کردن و تمرین با دوچرخه ثابت یا تردمیل هم جزو ورزش‌های هوازی به حساب می‌آیند. البته این ورزش‌ها، در صورتی هوازی نام می‌گیرند که شدت و مدت ورزش، متناسب باشد. «ما ورزشی را ورزش هوازی یا چربی‌سوز می‌دانیم که شدت متوسط به پایین و زمان طولانی‌تری داشته باشد. یعنی چنین ورزش‌هایی باید حداقل 20 دقیقه یا بیشتر، طول بکشند.»

دکتر غزالیان به این نکته هم اشاره می‌کند که براساس تعریف‌های امروزی از ورزش، شما می‌توانید به‌جای 40 دقیقه ورزش سبک، 4 وعده ورزش 10 دقیقه‌ای و با شدت متوسط انجام بدهید. «این هم نوع جدیدی از ورزش‌های هوازی است.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • طلایی یکشنبه, 9 شهریور 1393 - ساعت : 11:09:51
    خانمی 40 ساله هستم وزنم 57 و قدم 162 یک بچه دارم 3 روز در هفته ورزش میکنم قبلا ایروبیک وحالا بدنسازی. پاها و صورتم لاغر است ولی شکم و پهلوهام چربی دارند نمی خواهم وزنم کم شود می خوام بدون اینکه پاهام یا صورتم لاغرتر شوند چربی های شکم و پهلو آب شوند آیا امکانپذیر است؟