کاهش خطر شکستگی استخوان با پیروی کردن از رژیم غذایی فاقد گلوتن

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند، آسیب بلند مدت روده می تواند خطر شکستگی مفصل ران در افراد مبتلا به بیماری سلیاک - اختلال خود ایمنی در روده کوچک - را به شدت افزایش دهد.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، با این حال، تحقیقات دانشمندان نشان داد، خطر شکستگی استخوان در بیماران مبتلا به بیماری سلیاک که از رژیم غذایی فاقد گلوتن پیروی می کنند به شدت کاهش یافته است.
دکتر بنجامین لیبولح، مدیر مرکز بیماری سلیاک در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا و سرپرست این مطالعه گفت:" یافته های ما نشان می دهند، استخوان های افرادی که بافت های روده شان به شدت آسیب دیده بسیار بیشتر از سایرین می شکند. "
او افزود:" پیروی کردن از رژیم غذایی فاقد گلوتن، آسیب بافتی و خطر شکستگی استخوان را کاهش می دهد. " 
دکتر لیبولح و همکارانش، پس از نمونه برداری و تجزیه و تحلیل بافت روده بیش از هفت هزار و صد فرد سوئدی مبتلا به بیماری سلیاک که بیماری شان بین سال های 1969 تا 2008 تشخیص داده شده است اعلام کردند، روده کوچک 43 درصد این افراد به شدت آسیب دیده است. 
دکتر لیبولح گفت:" پزشکان معتقدند پیروی کردن از رژیم غذایی فاقد گلوتن و تکه برداری برای تعیین میزان ترمیم غشای مخاطی - بافت مرطوب پوشش روده کوچک - می تواند خطر شکستگی های استخوانی در بیماران مبتلا به سلیاک را کاهش دهد. "

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.