نقش آنتی‌اکسیدان‌ها در کاهش ابتلا به آلزایمر

سلامانه : دانشمندان موسسه سالک در حوزه مطالعات بیولوژیکی یک ماده شیمیایی در میوه ها و سبزیجات  کشف کرده‌اند که احتمالا با از بین رفتن حافظه مبارزه می کند و با بیماری آلزایمر در موشها مرتبط است. 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در آزمایش روی موش هایی که علائم آلزایمر را کمتر از یک سال پس از تولد نشان دادند، میزان مشخصی از یک دارو به طور روزانه ( یک ماده فلاونول که فیستین نام دارد) از پیشرفتن  اختلالات در حافظه و یادگیری جلوگیری کرد. 
در هر حال این ماده تشکیل پلاکهای نشاسته ای ( هیدرات سلولز ژلاتینی) در مغز را دگرگون کرد. این پلاکها  پروتئنی را جذب می کنند که به طور معمول عامل بیماری آلزایمر شناخته شده است. 
یافته های جدید حاکی از روشی برای درمان علائم  آلزایمر بدون هدف گرفتن پلاک های نشاسته ای ( هیدرات سلولز ژلاتینی) است. 
دکتر پاملا ماهر، یکی از دانشمندان ارشد آزمایشگاه  عصب شناسی سالک می گوید:" ما تاکنون  دریافته ایم در حیوانات معمولی، فیستین حافظه را تقویت می کند. این تحقیق به ما نشان داد  این ماده در حیوانات ضعیف در برابر آلزایمر، میزان ابتلا به بیماری را میکاهد."
بیش از یک دهه قبل ماهر کشف کرد فیستین به محافظت از عصبهای مغزی در برابر پیر شدن کمک می کند. 
او و همکارانش از آن زمان تاکنون ( در مطالعات سلولی مجزا و مطالعات روی موش ها) درباره چگونگی تاثیر آنتی اکسیدان ها و موادی که  به صورت انرژی نمی سوزند بر سلولهای مغز مطالعه کرده‌اند.
آنها به‌ تازگی دریافته‌ اند، فیستین یک مسیر سلولی را تغییر می دهد که در حافظه تاثیر دارد. 
او می گوید:" مامتوجه شدیم فیستین دارای پروتئینهایی است که  شاید در درمان بیماری آلزایمر موثر باشند."
بنابراین ماهر که با دیو شوبرت ( مدیر آزمایشگاه سلول عصبی) همکاری می کند، مجموعه ای از موش ها را که دارای 2 ژن جهشی مرتبط با آلزایمر بودند بررسی کرد. 
آنها هنگامی که موش ها 3 ماهه بودند فیستین را به غذای آنها اضافه کردند. همزمان با رشد آنها محققان، حافظه و مهارت های یادگیری شان را با معماهای آبی آزمایش کردند. 
در 9 ماهگی موش هایی که فیستین دریافت نمی کردند در مارپیچ ها عملکرد کندتری داشتند اما مانند موش های معمولی رفتار می کردند. ماهر می گوید:" حتی با وجود پیشرفت بیماری، فیستین توانست از ظهور علائم جلوگیری کند."

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.