همه چیز درباره آندروسترون ( DHEA)

سلامانه :آندروسترون ( DHEA ) هورمونی است که به صورت طبیعی از غدد فوق کلیوی ترشح می شود. میزان ترشح هورمون آندروسترون پس از 30 سالگی کاهش می یابد. برخی از افراد به امید پیشگیری کردن از بروز بیماری های گوناگون و حفظ تندرستی مکمل آندروسترون را مصرف می کنند.
علل مصرف آندروسترون
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، نتیجه برخی تحقیقات نشان داده، مصرف مکمل آندروسترون ممکن است به افرادی که از افسردگی، دلشوره، چاقی، لوپوس ( سل پوستی )، پوکی استخوان، عفونت های دستگاه تناسلی و نارسایی غدد فوق کلیوی رنج می برند کمک کند. 
کاهش میزان آندروسترون بدن با برخی از بیماری ها مانند بی اشتهایی، دیابت نوع دو و ایدز ارتباط دارد.
مردان سالمندی که از سطح پایین آندروسترون رنج می برند در خطر مرگ قرار می گیرند.  
دانشمندان هنوز علت تاثیر مثبت مکمل آندروسترون بر سیستم ایمنی، قلب و عروق و سیستم اعصاب مرکزی برخی افراد را نمی دانند. 
میزان مصرف مکمل آندروسترون
دوز استانداردی برای مصرف مکمل آندروسترون وجود ندارد. برخی پزشکان معتقدند روزانه باید بین 25 تا 200 میلی گرم مکمل اندروسترون مصرف کرد. 
مواد غذایی حاوی آندروسترون
هیچ یک از مواد غذایی حاوی هورمون آندروسترون نیستند. غدد فوق کلیوی به صورت طبیعی این هورمون را ترشح می کنند. 
عوارض جانبی
مصرف مکمل آندروسترون عوارض جانبی کمی مانند سردرد، خستگی و بی خوابی دارد. مصرف این مکمل توسط زنان در دوران عادت ماهانه ممکن است سبب تغییرات شدید خلق و خو و بروز خصوصیات مردانه، مانند رشد موهای صورت و کلفت شدن صدا شود. مصرف این مکمل توسط مردان نیز ممکن است سبب افزایش فشار خون و نرم شدن بافت سینه ها شود.
خطرات
افرادی که با بیماری قلبی، نارسایی کبد، دیابت، کلسترول بالا، پر و کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک و لخته شدن خون دست و پنجه نرم می کنند نباید مکمل آندروسترون مصرف کنند. 
واکنش ها
پیش از مصرف هم زمان این مکمل با داروهای رقیق کننده خون، ضد تشنج، هورمون درمانی، دیابت، بیماری قلبی و نارسایی کبد باید با پزشک مشورت کرد. 

 

ارسال برای یک دوست
۳ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.