۵ دقیقه ورزش‌ صبحگاهی مانع از درد عضلانی می‌شود

سلامانه : رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: انجام ورزش‌های کششی عضلانی بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از انجام فعالیت روزمره به مدت 5 دقیقه می‌تواند از وقوع درد‌های عضلانی یا پیشرفت آنها جلوگیری کند.

 سید ‌منصور رایگانی در گفت‌وگو با فارس در مورد درد‌های عضلانی اظهار داشت: بسیاری از دردهایی که مردم به آن درد عضلانی می‌گویند ممکن است درد عضلانی نباشد و از دردهای ریشه عصب، تاندون، دیسک، مفصل یا حتی از بافت‌های اطراف عضله نشأت گرفته باشد که تشخیص نهایی نوع درد توسط پزشک متخصص است.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: دردهای عضلانی علل مختلفی دارند که شایع‌ترین علت ایجاد آن وضعیت‌ نامناسب برای انجام فعالیت‌های روزمره زندگی است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بد نشستن، بد راه رفتن، بد غذا خوردن، بد نوشتن، بد کار کردن و همچنین حمل نامناسب اجسام بخصوص کیف دستی و کوله‌پشتی می‌تواند به درد عضلانی بینجامد.

وی گفت: ورزش نامناسب و گرم نکردن بدن قبل و سرد نکردن بعد از انجام ورزش می‌تواند گرفتگی یا کرامپ عضلانی را به وجود آورد.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی به علل دیگر ایجاد دردهای عضلانی اشاره کرد و گفت: بیماری‌های عفونی و روماتیسمی نیز می‌تواند التهاب عضله را به وجود آورد و فرد را به درد دچار سازد.

رایگانی افزود: البته اختلالات بدخیمی‌ها نیز می‌تواند به صورت درد عضله ظاهر شود که البته نادر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علائم درد عضلانی را برشمرد و تصریح کرد: در نوع شایع آن درد به صورت درد منطقه‌ای احساس می‌شود و فرد در یک نقطه خاص از بدن احساس درد می‌کند که با حرکت و فشار مشخص می‌شود.

وی بعضی از درد‌های عضلانی را دردهای عمومی منتشری دانست و گفت: این دردها به صورت پراکنده در کل بدن وجود دارند که همراه با اختلالات خلق و خو، خواب و خستگی هستند.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی، مهمترین اختلالات حاصل از دردهای موضعی عضلانی را کم کردن فعالیت‌ها و در نهایت حذف آنها دانست و گفت: چون فرد در حین انجام کار، درد دارد فعالیت مورد‌نظر را انجام نمی‌دهد و اگر این درد مورد درمان قرار نگیرد منجر به اختلال در حرکت بقیه اندام‌ها می‌شود.

رایگانی درمان دردهای عضلانی را انجام ورزش مناسب و پیوسته دانست و گفت: انجام ورزش‌های کششی عضلانی بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از انجام فعالیت روزمره به مدت 5 دقیقه می‌تواند از وقوع درد‌های عضلانی یا پیشرفت آنها جلوگیری کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: دردهای عضلانی دردهای پیوسته‌ای است و اگر فرد احساس کند که درد کم نشده و بیشتر می‌شود باید به پزشک متخصص مراجعه کند؛ همچنین اگر این احساس درد بیش از 10 روز طول بکشد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.