از هر ۱۰ نفر ۶ نفر خواب کافی ندارند

سلامانه :چنانچه شب گذشته را در حول و ولا گذارانده ­اید و مدت­هاست خواب عمیق برایتان به آرزویی دور بدل شده است نگران نباشید؛ شما تنها نیستید. دانشمندان بر این باور هستند که امروزه از هر 10 نفر 6 نفر خواب کافی ندارند و این میزان نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش داشته است. آنها عامل چنین پدیده ای را تلفن­های هوشمند، تبلت، کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی عنوان می کنند، در واقع نور آبی که از صفحه نمایش این وسایل ساطع می شود خواب آلودگی را کاهش می دهد و در نتیجه به خواب رفتن را دشوار می سازد.

به گزارش شفقنا به نقل از دیلی میل، به صورت متوسط یک فرد بالغ در طول روز به هفت الی هشت ساعت خواب در شب نیاز دارد و کاهش ساعات خواب افراد در طول روزهای متوالی موجب به خطر افتادن سلامتی آنها می شود. بنا بر تحقیقی که در دانشگاه هرتفوردشیت روی 2149 فرد بزرگسال انجام شده است دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که 59 درصد از این افراد روزانه کمتر از هفت ساعت می خوابند؛ در حالی که این آمار در سال گذشته 39 درصد بوده است. افزایش چشم گیر بی خوابی بزرگسالان در شب به شدت نگران کننده است، زیرا خواب کمتر از هفت ساعت در طول شب با خود مشکلات بسیاری از قبیل افزایش وزن، دیابت و سرطان را به همراه دارد.

از طرف دیگر 79 درصد بزرگسالان قبل از رفتن به رختخواب حدوداً دو ساعت از وسایل الکترونیکی خود استفاده می­کنند، که در این زمینه نسبت به سال گذشته یک افزایش 20 درصدی را شاهد بوده ایم. آنچه باعث می شود استفاده از این وسایل در خوابیدن افراد اخلال ایجاد کند نور آبی صفحه نمایش آنهاست، که میزان هورمون ملاتونین را که وظیفه تنظیم چرخه خواب و بیداری را بر عهده دارد کاهش می دهد. استفاده از این وسایل الکترونیکی پیش از خواب موجب می شود تا تنها 10 درصد از بزرگسالان خوب بخوابند و از خواب خود لذت ببرند، به همین دلیل دانشمندان توصیه می کنند دو ساعت قبل از خواب به هیچ عنوان از وسایل الکترونیکی نباید استفاده کرد.

علاوه بر این مورد چنانچه افراد ذهن خود را از تمامی کارهایی که قرار است روز آینده انجام دهند پاک کنند و قبل از خواب از موز که مقدار قابل توجهی کربوهیدرات و مواد معدنی آرامش بخش دارد استفاده کنند خواب راحت تری خواهند داشت. اما اگر فردی در صورت انجام این کارها هم چنان نمی تواند خواب خوبی داشته باشد می تواند ذهن خودش با تمرکز بر روی یکی از حروف الفبا یا یک حیوان خاص خسته کند یا اینکه قبل از خواب حدود 2 ساعت به ساخت یک پازل و حل معما مشغول شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.