آشنایی با آزمایش ها و روش های تشخیص چهار سرطان

سلامانه : سرطان بیماری بدون علامتی نیست و اگر به موقع تشخیص داده شود احتمال درمان آن بالاست.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در ادامه با روش های تشخیص چهار سرطان شایع آشنا می‌شوید.

سرطان پروستات
علایم و نشانه ها 
بروز سرطان پروستات علایم و نشانه های زودرس ندارد و تنها با معاینه پزشک و سنجش میزان آنتی ژن مخصوص پروستات تشخیص داده می شود. 
زنگ خطر غیر واقعی 
مشكلات ادراری مانند تكرر ادرار، احساس فوریت در دفع ادرار، كم شدن جریان ادرار و احساس عدم تخلیه كامل ادرار و قطره ‌قطره شدن آن، می‌تواند ناشی از بزرگ شدن پروستات یا تنگ شدن مجرای ادراری باشد، اما نشانه‌های زودرس سرطان پروستات به حساب نمی‌آیند.
آزمایش‌های لازم 
سنجش میزان آنتی ژن مخصوص پروستات و تکه برداری 
سرطان ریه
علایم و نشانه ها 
اکثر انواع سرطان ریه در مراحل ابتدایی علایم و نشانه ای بروز نمی دهند، اما سرفه‌های متعدد و همراه خلطو خون که به درمان پاسخ نمی‌دهند نشانه بروز سرطان ریه است. درد سینه‌ مزمن و دایم نیز می توان نشانه ابتلا به سرطان ریه باشد. دكتر ازرا كوهن، فوق‌تخصص سرطان‌شناسی در دانشگاه پزشكی شیكاگو می‌گوید:" درد دائمی در قسمت سینه كه به طور معمول از صبح تا شب وجود داشته باشد و مثلا با فعالیت كم و زیاد نشود و سرفه‌های خشك یا خلط‌دار پیاپی كه مدت‌دار باشند می‌توانند زنگ خطر ابتلا به این سرطان خطرناك باشد."
زنگ خطر غیر واقعی
اگر فردی به ذات الریه مبتلا شود در عكس رادیوگرافی ساده از ریه او، حالتی مشابه ابتلا به سرطان ایجاد می‌شود. تفاوت مسئله در اینجاست كه چند هفته پس از ابتلا به سینه پهلو، عكس ریه شما نشان ‌دهنده یك ریه سالم است اما در مورد ابتلا به سرطان اینگونه نیست.
آزمایش های لازم
انواع آزمایش خون، تکه برداری، سی تی اسکن و ...
سرطان روده بزرگ
علایم و نشانه‌‌های زودرس 
وجود خون در مدفوع؛ هرگز این علامت را كم‌اهمیت تلقی نكنید و همیشه آن را جدی بگیرید. حتی اگر فقط یك‌بار خونریزی در مدفوع داشتید هم باید آن را جدی بگیرید. ممكن است خونریزی در مدفوع ناشی از پولیپ‌های پیش سرطانی باشد و در صورتی كه شما این علامت را نادیده بگیرید یك بیماری خطرناك را در زمانی كه كاملا قابل درمان است نادیده گرفته‌اید. دكتر گرگ اندرس، فوق‌تخصص سرطان‌شناسی دستگاه گوارش در مركز تشخیص سرطان فاكس چیز می‌گوید:" حدود نیمی از افراد مبتلا به سرطان كولون، تا مراحل پیشرفته بیماری هیچ علامت خاصی ندارند اما در مواردی كه فرد ممكن است علامتی داشته باشد وجود خون در مدفوع شایع‌ترین و مهم‌ترین نشانه است."
زنگ خطر غیر واقعی 
در بسیاری از مردان زیر 50 سال، خونریزی در مدفوع می‌تواند ناشی از هموروئید (بواسیر) فیشرآنال (زخم در انتهای روده)، دیورتیكویت، كولیت روده یا وجود رگ‌های غیرطبیعی در دستگاه گوارش باشد اما در تمام این حالات هم باید به پزشك متخصص مراجعه كنید تا تشخیص صحیح صورت گیرد.
آزمایش‌های لازم 
یك كولونوسكوپی به پزشك اجازه می‌دهد تا مشكلات ریز و درشت روده بزرگ را متوجه شود و طی همین آزمایش پولیپ‌های روده را بردارد یا نمونه‌برداری (بیوپسی) تشخیصی لازم را انجام دهد.
سرطان مثانه
علایم و نشانه‌های زودرس
وجود خون در ادرار؛ چنین نشانه‌‌ای را همیشه جدی بگیرید. البته به طور معمول در مردان زیر 60 سال وجود خون در ادرار ناشی از وجود سنگ كلیه است. بیشتر سرطان‌های مثانه متاسفانه دیر تشخیص داده می‌شوند. دكتر برایان رینی، متخصص سرطان‌شناسی در مركز سرطان ناوسینگ سنتز در كلیولند می‌گوید:" سرطان مثانه اگر زود تشخیص داده شود كاملا قابل درمان است برای همین تشخیص زودرس و در مراحل اولیه این سرطان بسیار مهم است."
زنگ خطر غیرواقعی 
مثانه پركار كه با علامت‌هایی مثل احساس دفع ادرار به صورت مكرر و احساس فوریت برای دفع ادرار همراه است. ادرار همراه با سوزش و درد هم معمولا نشانگر وجود یك عفونت است، نه وجود یك نوع سرطان. 
آزمایش‌های لازم
انجام یك معاینه دید مستقیم و نیز انجام تست سلول‌شناسی روی نمونه‌ ادرار كه می‌تواند سلول‌های سرطانی پخش شده در جریان ادرار را تشخیص ‌دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.