این کفش‌ها شما را چاق می‌کنند!/ توصیه‌هایی برای خریدن کفش‌های سالم

سلامانه :پا قلب دوم انسان است، این جمله را زیاد شنیده‌اید و حتما شنیده‌اید که انتخاب درست کفش و دمپایی تا چه اندازه می تواند بر سلامت شما تاثیر بگذارد.
دمپایی لا ‌انگشتی 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، این نوع دمپایی‌ها رویه ندارند، یعنی یک بخش لاستیكی نازك بین انگشت شست و سایر انگشتان پا قرار می‌گیرند تا پا را ثابت کنند. این نوار لاستیكی باعث می‌شود پای تان به صورت طبیعی نچرخد و خم و راست شود. 
به این علت، گام برداشتن با این نوع دمپایی دشوار است. مطالعات دانشمندان بریتانیایی نشان داده افرادی كه از این نوع دمپایی‌ استفاده می کنند، فشار زیادی به كمر، لگن و زانوهای شان وارد می کنند. دكتر كتی بومن، فوق تخصص بیومدیكال می‌گوید:" افرادی كه از این دمپایی‌ها استفاده می‌كنند برای گرفتن فشار وارده به پایشان از لگن و زانوها استفاده می‌كنند اما در عین حال عضلات پشت‌پا و عضله پشتی ران آنها در گذر زمان ضعیف‌تر می‌شود."
پژوهشگران دانشگاه هاروارد پس از اسکن پاهای افرادی که دمپایی و کفش ورزشی پوشیده بودند و مقایسه آنها با هم دریافتند، ثبات پاها در کفش های ورزشی بسیار بیشتر از دم پایی ها است. در كل این حالت باعث می‌شود، افرادی كه یك سال دمپایی لا انگشتی می‌پوشند 3 تا 4 كیلوگرم چاق شوند. 
توصیه های مفید هنگام خرید دمپایی 
اگر دوست دارید دم پایی لا انگشتی بپوشید، استانداردش - دمپایی‌ای با انحنای مناسب و برجستگی در ناحیه داخل پا - را بخرید. سعی كنید ارتفاع قسمت تحتانی دمپایی زیاد باشد تا بخشی از فشار وارد شده به پا را بگیرد. 
پاشنه‌ها چاق‌ كننده هستند
قد بلند خانم‌ها را خوش‌ هیکل و خوش تیپ تر می کند. اما استفاده بلند مدت از کفش های پاشنه بلند به تندرستی بدن آسیب می زند. نتیجه مطالعه دانشمندان دانماركی در سال 20111 نشان داد، پوشیدن چند ساله كفش‌های پاشنه بلند احتمال بروز بیماری اسئوآرتریت ( جوش خوردن استخوان‌ها و مفاصل به یکدیگر و از كار افتادن آنها ) را شش برابر افزایش می‌دهد.  
تصویر اسكن شده پای خانم‌هایی كه كفش پاشنه‌بلند پوشیده‌اند نشان داد كه در این حالت برای جبران حالت سر پایین انگشتان و فشار وارد بر آنها، عضله‌های چهار سر و عضله پشت لگن به شدت فعالیت می‌كنند تا فشار را از روی نوك انگشتان و زانوی خم شده بردارند. همه اینها موجب می‌شود كه احتمال آسیب‌دیدگی در این گروه افزایش یابد. 
افزایش فشار به زانوها هم مفصل زانو را آزار داده و احتمال آرتروز در این مفصل را به شدت افزایش می‌دهد. 
دكتر هاروارد داربرگ، متخصص ارتوپدی در بدفورد می‌گوید:" افزایش فشار روی پاشنه پا و حالت بی‌ثباتی می‌تواند باعث پیچ‌خوردگی مچ پا شود كه بسیار دردناك و آزاردهنده است. درضمن كفش‌های پاشنه بلند باعث می‌شود كه عضلات مچ پا در حالت كوتاه‌تر باشند و اگر استفاده از این كفش‌ها ادامه یابد این كوتاه‌شدگی عضلات به‌طور مشخص زیاد می‌شود. "
خوش‌ پوش‌ها چاق اند
نتیجه بررسی‌های متعدد نشان داد، خانم‌هایی كه كفش پاشنه بلند می‌پوشند آرام‌تر حركت کرده و چاق تر هستند. 
توصیه های مفید هنگام خرید کفش 
پاها در طول روز ورم می‌كنند. اگر كفشی در صبح یا ظهر اندازه پای تان باشد، ممكن است در شب پای تان را آزار دهد. به خاطر داشته باشید که كفش هایی با پاشنه 5 سانتی‌متری 4 درصد و كفشی هایی با پاشنه 8 سانتی‌متری 32 درصد فشار وارده بر پاها را افزایش می دهند. 
خطر كفش‌های با کفه تخت
خیلی از خانم‌ها فكر می‌كنند كفش‌های تخت بهترین نوع كفش‌ هستند. واقعیت این است كه این گونه كفش‌ها  به اندازه كفش‌های پاشنه بلند آسیب‌ رسان اند. 
دكتر مگان لیلون، متخصص ارتوپدی در مركز جراحی استخوان و مفاصل شیكاگو می‌گوید:" خیلی از كفش‌های تخت فاقد ساختار حمایتی از پا هستند. در واقع آنها از لیگامان‌ها و تاندون‌های پا حمایت نمی‌كنند و باعث دردناك شدن پاشنه یا كف پا در زمان راه رفتن می‌شوند. اگر كف پای شما بیش از حد صاف باشد میزان اذیت شدن بیشتر است. استفاده طولانی‌مدت از این كفش‌ها باعث كشیده شدن عضله‌های روی پا می‌شود، در نهایت استفاده از این كفش‌ها بیماری آزاردهنده‌ای به نام " بلانتارفاسیلیتس " را رقم می‌زند كه درمان آن سخت است. افرادی كه كف پای صاف دارند، اصلا نباید از اینگونه كفش‌ها استفاده كنند. "
زنانی كه این كفش‌ها را به پا می‌كردند نسبت به زنان كتانی‌ پوش فشار بیشتری روی پاشنه پای شان وارد می کنند. زنانی که این کفش ها را می پوشند در مقایسه با سایرین دو کیلوگرم چاق تر اند. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.