رفع انسداد عروق و تقویت کبد با مصرف سکنجبین

سلامانه : یک کارشناس طب سنتی گفت: سکنجبین ساده برای تسکین تشنگی، بازکردن انسداد عروق، رفع سردرد گرم، تقویت معده و کبد مفید است و اگر نسبت ماده شیرین کننده با عسل مساوی باشد برای رفع صفرا، ناراحتی‌های طحال، کبد مفید است.
 
سید جواد علوی در گفت‌و‌گو با تسنیم، درباره خواص سکنجبین و انواع آن اظهار داشت: سکنجبین بسته به اینکه برای چه نوع مزاج و برای درمان چه بیماری به کار می رود متفاوت است ممکن است که با سرکه، تمبرهندی،آب نارنج، آب لیموترش، آب به ترش یا شیرین و سیب ترش تهیه شود.
به گفته وی از نظر شیرینی ممکن است با عسل، شیره انگور، شیره خرما و غیره شیرین شود و در هریک از موارد و ترکیب‌های فوق با نسبت‌های مختلف با توجه به اینکه بخواهند ترش یا شیرین باشد تهیه می‌شود.
این کارشناس طب سنتی افزود: به عنوان مثال اگر سکنجبین از نسبت مساوی عسل و سرکه تهیه شود نوشابه‌ای با طبع سرد به دست می‌آید که برای تقویت کبد و رفع تشنگی و انواع تب‌ها بسیار مفید است.
علوی عنوان کرد:  برای مزاج‌های معتدل ممکن است مقدار عسل 2 برابر یا بیشتر از سرکه باشد که نوشابه‌ای معتدل تهیه می‌شود که برای مزاج‌های سرد عسل بلید بیشتر ریخته شود و برای مزاج‌های گرم سرکه باید بیشتر باشد.
وی ادامه داد: سکنجبین ساده برای تسکین تشنگی، بازکردن انسداد عروق، رفع سردرد گرم، تقویت معده و کبد مفید است و برای بیماری‌های بلغمی و تب‌های مزمن نافع است و اگر نسبت ماده شیرین کننده با عسل مساوی باشد برای رفع صفرا، ناراحتی‌های طحال، کبد مفید است.
این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: سکنجبین ساده سرکه 2 واحد، عسل 5 واحد، آب چهار واحد و نعناع مقداری که ابتدا هر سه جزء را با یکدیگر مخلوط کرده و بجوشانند و کف آن را گرفته تا به به یک چهارم برسد به این ترتیب سکنجبین آماده می‌شود باید در نظر داشت این شربت برای پاکسازی بدن در تابستان مفید است.
علوی خاطر نشان کرد: سکنجبین نوشیدنی مفید در طب سنتی است که می‌توان به سکنجبین ساده، سکنجبین بزوری، سکنجبین به و لیمو، سکنجبین بهی و ... اشاره کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.