ورود زعفران تقلبی به همراه کاروان‌های زیارتی به کشور

سلامانه : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نسبت به ورود زعفران تقلبی به کشور هشدار داد و گفت: این زعفران از کشورهای عربستان و عراق وارد شده و ترکیبات آن از رنگ‌های غیرمجاز و مواد شیمیایی است که به کبد و کلیه صدمه می‌زند.

 
احمدرضا فرسار در گفت‌وگو با فارس، از ورود زعفران تقلبی و غیرمجاز به کشور خبر داد و گفت: ‌این زعفران با نام تجاری صفارالزعفران از کشور عربستان و عراق وارد ایران شده است.

وی به حجاج ایرانی توصیه کرد از خرید این محصول اجتناب کنند، ادامه داد: این زعفران تقلبی، مصنوعی و شیمیایی است و از طریق آشپزهایی که در کاروان‌های حج و زیارت جابجا شده‌اند، وارد کشور شده‌اند به همین دلیل جلسه‌ای را با مدیر کل سازمان حج و زیارت استان تهران برگزار کردیم.

فرسار گفت: این زعفران با استانداردهای رایج کشور ما همخوانی ندارد و مصرف آن با بررسی کارشناسان وزارت بهداشت ممنوع اعلام شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ترکیبات این زعفران از رنگ‌های غیرمجاز است و چون از مواد شمیایی ترکیب شده، به اندام‌های داخلی بدن مانند کبد، کلیه و سیستم گوارش صدمه می‌زند و باعث بیماری‌هایی مانند میگرن، آسم، تومورهای تیروئیدی و بیش فعالی در کودکان می‌شود.

فرسار افزود: سرطانزایی مصرف رنگ‌های غیرمجاز ثابت شده است که البته با توجه به میزان مصرف و مدت زمان آن عوارض، شدت می‌یابد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.