مبتلایان به اگزما از قرار گرفتن در محیط‌های پر گل خودداری کنند

سلامانه :یک متخصص پوست با بیان اینکه قرمزی، خارش، التهاب و پوسته‌ریزی از علائم بیماری‌های پوستی در بهارهستند، به افرادی که این علائم را مشاهده می‌کنند، توصیه کرد: در صورتی که علائم 5-4 روز طول کشید به پزشک مراجعه کنند.

دکتر امیر هوشنگ احسانی در گفت‌وگو با  (ایسنا)، با اشاره به اینکه آلرژی‌های پوستی یا اگزماهای پوستی و حساسیت‌ها در بهار بیشتر در صورت و چشم نمود پیدا می‌کند، گفت: تماس مواد محرک مثل گرده یا برگ گیاهان و گرده‌هایی که از گیاهان ساطع می‌شود، می‌تواند روی پوست حساسیت ایجاد کند و این اتفاق ممکن است مرتب بیشتر شود و چندین بار در طول بهار برای فرد اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به علائمی چون قرمزی، خارش، التهاب و پوسته‌ریزی، تصریح کرد: پوست صورت و پوست دور چشم، پوست حساس‌تری است که این علائم در این نواحی بیشتر است و باعث می‌شود فرد دچار مشکل شود.

احسانی همچنین با اشاره به بروز مشکلات پوستی ناشی از آفتاب با شروع فصل گرما، گفت: حساسیت‌های پوستی که با آفتاب ایجاد می‌شود، باعث ایجاد ضایعات پوستی می‌شود. در این موارد، افراد واکنش‌های غیرطبیعی به آفتاب پیدا می‌کنند و این موضوع از بهار شروع و ممکن است تا شهریور ادامه یابد.

این متخصص پوست با بیان اینکه مهم‌ترین اتفاقی که در بهار برای پوست می‌افتد، بروز اگزماهای پوستی در افرادی است که زمینه‌اش را دارند، افزود: این مشکلات پوستی همیشه قابل پیشگیری نیست اما توصیه می‌شود کسانی که زمینه‌های اگزما یا حساسیت را از قبل دارند، در محیط‌هایی که گرده وجود دارد و گل، گیاه و برگ بیشتر است، بیشتر مراقب باشند.

وی همچنین تاکید کرد: استفاده از ضد آفتاب مناسب به جلوگیری از ضایعات پوستی کمک می‌کند و مجموعه‌ای از عوامل و مراقبت‌هایی که خود فرد می‌کند، مانند استفاده از ضدآفتاب و شست‌ وشوی مناسب برای دوری از عوامل محرک می‌تواند به افراد مبتلا به آلرژی کمک کند.

این متخصص پوست با بیان اینکه واکسن‌ها تاثیر زیادی در جلوگیری از ضایعات پوستی بهاری ندارند، ادامه داد: در درمان این ضایعات باید تماس با محرک‌ها کم شود و فرد دقت کند در محیط‌هایی قرار گیرد که گل و گرده‌افشانی کمتر باشد.

احسانی با بیان اینکه استفاده از پمادها و تزریقات کورتونی می‌تواند در درمان این بیماری‌ها موثر باشد، افزود: داروهای ضد خارش خوراکی نیز می‌تواند برای کم کردن یا از بین بردن ضایعات استفاده شود و این داروها حتما باید با تجویز پزشک مصرف شوند.

وی همچنین به افزایش تماس افراد با حشرات در بهار اشاره کرد و گفت: با افزایش زاد و ولد حشرات، افراد بیشتر در معرض گزش هستند و التهاب، خارش و تاول از علائم این مورد نیز می‌تواند باشد.

این متخصص پوست با اشاره به تغییر الگوهای غذایی در بهار، گفت: تنقلات روی بیماری‌های پوستی تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش کهیر و افزایش حساسیت‌ها می‌شود.

احسانی همچنین با بیان اینکه زمینه‌های ژنتیک در بیماری‌های پوستی بسیار موثر است، گفت: افرادی که تماسشان با عوامل محرک بیشتر است و در محیط‌های جنگلی هستند یا در معرض آفتاب قرار دارند، امکان ابتلای بیشتری به محرک‌های پوستی دارند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.