چگونه با نگرانی‌ کودکان درباره ظاهرشان مقابله کنیم؟

سلامانه :وقتی به فرزندتان نگاه می‌کنید، از این که هنوز به نوجوانی نرسیده و نگران ظاهرش نیست خوشحال هستید؟ بر خلاف تصور شما بچه‌های امروزی از پنج، شش سالگی به ظاهر و تناسب اندام شان می اندیشند. 
نگرانی‌ها چه زمان آغاز می‌شوند؟
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، همه می‌دانند که دختران بیش‌تر از پسران به زیبایی و تناسب اندام اهمیت می‌دهند. متاسفانه سن اهمیت دادن به ظاهر در دختران بسیار پایین است. یافته های دانشمندان نشان می دهند، برخی دخترها از سه سالگی نگران ظاهرشان می شوند. 
نزدیک به 50 درصد دختران پیش دبستانی شهرهای لیورپول و لیدز در انگلیس، از ظاهرشان ناراضی هستند، دوست دارند وزن کم کنند.  
چگونه نگرانی کودک را کشف کنیم؟
نشانه های نگرانی کودک از ظاهرش عبارتند از: 
- مطرح کردن سوالاتی مانند " مامان من چاقم؟ " یا " صورتم زشت است؟ " 
- از دست رفتن ناگهانی اشتها و لذت نبردن از خوردن غذا 
- به زبان آوردن جمله " این خوراکی را نخور، چاقت می‌کند. " از دهان فرزند 
علائم دیگری وجود دارد؟
نشانه‌های عبارتند از:
- احساس نا امیدی، افسردگی و گوشه گیری 
- شرکت نکردن در بازی‌های دسته‌ جمعی 
- انزوا 
- به زبان آوردن کلمات و جملات منفی برای توصیف خود
- شرکت نکردن در فعالیت‌های جمعی و ظاهر شدن در مقابل جمعیت 
- به زبان آوردن عباراتی مانند " هیچ کس من را دوست ندارد. "، " همه به دوستم توجه می‌کنند "، " دوستم از من زیباتر است. " و ... 
پسرها چاق‌ترند یا دخترها؟
یکی از سوالات متداول مادران این است: " دخترها چاق‌ترند یا پسرها؟ "
حقیقت این است که تا رسیدن به 7 سالگی دخترها چاق‌تر از پسرها هستند. یکی از دلایل اصلی چاق بودن دخترها توجه بیش‌تر به دخترها و مقدار اندک بازی های فیزیکی توسط آنها است.  
روش های به کودکان عبارتند از:
تمرکز بر تندرستی 
اجازه ندهید ظاهر، اندازه و شکل کودکان به دغدغه آنها تبدیل شود. تلاش کنید ذهن کودکان را بر تندرستی شان متمرکز کنید. بچه‌های 5 تا 7 ساله معنای فشار خون بالا، حمله قلبی و دیابت را نمی‌فهمند، بنابراین باید سعی کنید با روش‌های دیگر این مفاهیم را به آنها بفهمانید.  
کنار گذاشتن ترازو 
به جای آن ‌که وزن کودکان را اندازه بگیرید، بهتر است به تغییراتی که فرزندان می‌توانند در شیوه زندگی شان ایجاد کنند توجه کنید. کارشناسان توصیه می کنند فرزندان را نباید هر روز وزن کرد، بلکه باید آنها را به انجام دادن رفتارهای مثبت - کاهش زمان تماشای تلویزیون، کاهش نوشیدن نوشابه های گازدار و شیرین، مصرف میوه و سبزیجات، انتخاب بازی های پر تحرک و ... - ترغیب کرد. 
عوامل ابتلا به چاقی 
خواب نامناسب
یکی از عوامل ابتلای کودکان به چاقی بی‌خوابی است. یافته های دانشمندان نشان می دهند، کودکان سه تا پنج ساله کم می خوابند. کمبود خواب، سبب ترشح اندک هورمون کنترل اشتها می شود و کودکان را به خوردن بیش‌تر ترغیب می کند. 
تنها غذا خوردن
احتمال ابتلا به چاقی در کودکانی که مادران شاغل دارند بیش‌تر از مادران خانه‌دار است. معمولا کودکانی که پدر و مادر شاغل دارند، یکی از وعده‌های غذایی شان را حذف می‌کنند و به جای آن هله‌هوله‌ و غذای آماده می‌ خورند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.