شوینده‌ها، عامل تجمع باکتری مضر در بینی

سلامانه :  نتایج حاصل از یک بررسی جدید نشان داد ترکیب ضدمیکروبی موجود در شوینده‌های معمول از راه بینی وارد بدن شده و فرد را در معرض ابتلا به عفونت‌ها قرار می‌دهد.

به گزارش  (ایسنا)، گروهی از متخصصان علوم پزشکی دانشگاه میشیگان اظهار داشتند: در این آزمایش‌ها «تریکلوسان» که نوعی ترکیب مصنوعی به کار رفته در تعدادی از محصولات شوینده و بهداشتی آنتی‌باکتریال از قبیل صابون‌ها، خمیردندان‌ها و شامپوها است در مجاری بینیِ 41 درصد از بزرگسالان یافت شده است.

به گفته متخصصان، این ترکیب از طریق بینی وارد بدن می‌شود و می‌تواند عامل تجمع باکتری «استافیلوکوک اورئوس» در مجاری بینی باشد و به این ترتیب برخی افراد مستعدتر را در معرض ابتلا به عفونت‌ها قرار می‌دهد. بررسی متخصصان پیش‌تر نیز حاکی از آن بود که وجود مقدار زیاد تریکلوسان در بدن می‌تواند سیستم غدد داخلی را با اختلال روبرو کند و عملکرد قلب و ماهیچه استخوانی را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از خلیج تایمز، «بلایز بولز»، یکی از محققان این مطالعه گفت: این ترکیب پیامدهای نامشخصی برای بدن دارد و بررسی‌های ما نشان می‌دهد که ارزیابی مجدد عواقب استفاده از تریکلوسان در این قبیل محصولات ضرورت دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.