بیماری که شما را زود پیر می‌کند

سلامانه : دیابت بیماری است که باعث عوارض پوستی در فرد نیز می‌شود و این عوارض به صورت مستقیم و غیر مستقیم پوست را درگیر می‌کنند.

محمدرضا برزگر متخصص پوست، مو و زیبایی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: دیابت جزء شایع ترین بیماری‌ها، طبقه بندی می‌شود که در دو نوع 1 و 2 وجود دارد و زمانی که در 2 آزمایش پی در پی قند خون ناشتا بالاتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد، فرد مبتلا به بیماری دیابت شده است.

این عضو مرکز تحقیقات پوست دانشگاه شهید بهشتی عوارض پوستی در بیمارستان دیابتی را به صورت مستقیم در پوست و یا گرفتاری عروق پوستی بیان کرد و گفت: مشکلات ناشی از گرفتاری رگ‌های پوست به شکل آثار تخریب در رگ یا رشته‌های عصبی در پوست بروز می‌کند و گاهی این اثرات مخرب با همدیگر تاثیر ناگوار می‌گذارند.

وی یکی از شایع ترین مشکلات پوستی در بیماران دیابتی را بروز عفونت‌ها در پوست و ایجاد زخم عنوان کرد و اظهار داشت: زمانی که رگ‌های پوست آسیب دیده و خون رسانی دچار مشکل می‌شود، رشته‌های عصبی آسیب دیده نمی‌توانند پیام درد را به مغز برسانند و اگر جسم خارجی وارد پا شود، بیمار متوجه نشده و ممکن است دچار عفونت شود.

برزگر افزود:‌ توصیه می‌شود بیماران دیابتی هر شب لای انگشتان پا را از لحاظ وجود زخم بررسی کرده و در صورت مشاهده هر گونه جراحی، سریع نسبت به درمان اقدام کنند، چون در غیر این صورت زخم عفونی گسترش پیدا می‌کند و ممکن است حتی به استخوان برسد.

وی به اثرات دیابت روی پیری پوست اشاره کرد و گفت: زمانی که قند خون بالا است، باعث می‌شود سن جسمی بیمار نسبت به همسالان بالاتر نشان دهد و تمام مناطق بدن را درگیر کند.

این متخصص پوست و مو با بیان بیماری پوستی دیگر در بیماران دیابتی اظهار داشت: ممکن است تراکم مو در مناطقی از پوست به خصوص ساق پاها کم شده و گاهی باعث ریزش مو در ساق پا می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.