قرار گرفتن در معرض دود سیگار، عامل ضخیم شدن عروق خونی کودکان

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند، قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار، سبب آسیب دیدن غیر قابل بازگشت عروق خونی آنها می شود و احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را در مراحل بعدی زندگی آنها به شدت افزایش می دهد. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، محققان پس از بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات پزشکی بیش از سه هزار و هفتصد بزرگسال استرالیایی و فنلاندی دریافتند، دیواره شریان های خونی افرادی که در کودکی در معرض دود سیگار قرار گرفته اند ضخیم تر است. 


دیواره شریان های گردن افرادی که والدین سیگاری داشته اند به طور متوسط 0.015 میلی متر ضخیم تر از اشخاصی است که والدین سیگاری نداشته اند. 
به معنای دیگر، قرار گرفتن در معرض دود سیگار در کودکی دست کم سه سال و نیم به سن عروق خونی اضافه می کند.  


دکتر سئنا گال، محقق ارشد اپیدمیولوژی موسسه دانشگاه تاسمانی استرالیا و سرپرست این مطالعه گفت:" یافته های ما نشان می دهند، قرار گرفتن در معرض دود سیگار، آسیب جبران ناپذیری به ساختار شریان های خونی وارد می کند. والدین و زوجینی که قصد بچه دار شدن دارند باید دود کردن سیگار را متوقف کنند. "  


او افزود:" افرادی که والدین سیگاری داشته اند در مقایسه با همسالان شان که والدین غیر سیگاری داشته اند، بیشتر به چاقی و بیماری قلب و عروق مبتلا می شوند. " 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.