بیماری کودکان مبتلا به فاویسم با بوی باقلا هم تشدید می‌شود

بیماری کودکان مبتلا به فاویسم با بوی باقلا هم تشدید می‌شود

یک متخصص کودکان و نوزادان گفت: کودکانی که به بیماری فاویسم مبتلا هستند در موارد شدید بیماری حتی به بوی باقلا نیز حساسیت نشان می‌دهند.

 

دکتر علی اصغر عالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه کرمانشاه، ضمن معرفی بیماری فاویسم یا حساسیت به باقلا، اظهار داشت: در گلبول قرمز افراد آنزیمی به نام G6PD (گلوکز 6 فسفات دی هیدروزناژ) وجود دارد که عامل اصلی مقاومت جداره گلبول قرمز در برابر آنتی اکسیدانهاست و در بیماری فاویسم مقدار این آنزیم در بدن فرد کمتر از حد نرمال است.

 

وی ادامه داد: در این افراد جدار گلبول نسبت به برخی مواد غذایی از جمله باقلا و برخی از داروها حساس است و در صورت مصرف این مواد جدار گلبول قرمز می‌شکند و فرد دچار کم خونی می‌شود.

 

به گفته این پزشک متخصص، میزان بروز علائم بیماری و کم خونی ناشی از آن بستگی به شدت بیماری دارد.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اعلام ارثی بودن این بیماری، خاطرنشان کرد: این بیماری از مادر به فرزند منتقل می شود، اما در دخترها کمتر بروز می‌کند.

 

عالی پور یادآور شد: معمولا دایی کودکی که فاویسم دارد نیز به این بیماری مبتلا بوده است.

 

وی با تاکید بر اینکه این بیماری در وجود فرد از بین نمی رود، افزود: ممکن است با افزایش سن میزان آنزیم کمی بیشتر شود و خطر لیز شدن گلبول های قرمز کاهش یابد.

 

این پزشک متخصص در خصوص علائم بیماری هم گفت: در مرحله اول ادرار فرد پررنگ می شود و بعد رنگ پریدگی و زرد شدن بروز می کند.

 

عالی پور ادامه داد: وقتی تشخیص دهیم فردی بیمار است لیستی از داروهایی که منع مصرف دارند در اختیارش قرار می دهیم که قرص آسپرین، کوتریموکسازول، نفتالین، داروهای ضد مالاریا و غیره از جمله آنهاست.

دوشنبه  02/02/92

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.