مکان‌های مختلف تاثیرات فراوانی بر مزاج افراد می‌گذارد

سلامانه : یک کارشناس طب سنتی گفت: مکان‌های مختلف تاثیرات فراوانی بر مزاج افراد می‌گذارد و هر منطقه جغرافیایی دارای مزاج مختلفی است.
 
سید جواد علوی در گفت‌و‌گو با تسنیم، درباره مزاج مکان‌ها از دیدگاه طب سنتی اظهار داشت: مکان‌های مختلف تاثیرات فراوانی بر مزاج افراد می‌گذارد و هر منطقه جغرافیایی دارای مزاج مختلفی است.
به گفته وی مزاج مناطق کوهستانی مانند دماوند دارای مزاج سرد و خشک است، کسی که دارای مزاج گرم است و در سن جوانی قرار دارد، بهتر است که در فصل تابستان به ییلاق سفر کند.
این کارشناس طب سنتی ادامه داد: مزاج مناطق بیابانی مانند یزد و کرمان دارای مزاج گرم و خشک است. همچنین، مناطق کنار دریا که کوه در جنوب آن قرار دارد، مانند حاشیه شمال و اطراف دریای مازندران دارای طبیعت سرد و تر است.
علوی عنوان کرد: مردم نواحی شمال کشور به علت رطوبت بالا معمولاً آرام و صبور هستند و از طرف دیگر بروز بیماری‌های مفصلی در میان آنها به خصوص زنان شیوع بیشتر دارد، البته مردم این نواحی یاد گرفته اند که در غذای خود از ادویه گرم استفاده کنند که این مسئله ضررهای زندگی در این مناطق را کاهش می‌دهد.
وی گفت: مثلاً یک مرد جوان عصبی و حساس که دارای شغل مهندسی ساختمان است در فصل تابستان برای کار به کویر رفته است و به علت عوامل موثر، مزاج وی به سمت گرمی و خشکی پیش رفته است و این فرد دچار غلبه گرمی و خشکی شده است.
این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: برای پیشگیری از بروز این مشکل بهتر است که این فرد مایعات بیشتری مصرف کند و کاهو و سکنجبین بخورد. همچنین، استحمام با آب ولرم داشته باشد و از غذاهای گرمی بخش مانند فلفل و سیر اجتناب کند.
علوی خاطرنشان کرد: بسیاری از بیماری‌ها گوارشی، ناشی از غلبه سردی و تری است و افراد دارای مزاج سرد و تر و زنان مسن در زمستان بیشتر دچار ورم مفاصل می‌شوند چرا که طبع زمستان سرد و تر است و مزاج سن در این افراد نیز سرد و تر است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.