درمان پروتونی سرطان با برخورددهنده بزرگ هادرونی

درمان پروتونی سرطان با برخورددهنده بزرگ هادرونی

برخورد دهنده بزرگ هادرونی برای بازسازی شرایط انفجار بزرگ و شکار ذره گریزان بوزون هیگز ساخته شده، اما اکنون فناوری پشت این بزرگترین تجربه فیزیک جهان می‌تواند همچنین راه جدیدی را برای درمان سرطان ارائه دهد.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشمندان مرکز سرن در حال ایجاد انواع جدید رادیودرمانی هستند که می‌تواند تومورها را با کمترین آسیب به بافت اطراف از بین برده و به کاهش عوارض جانبی درمان کمک کند.

 

این محققان یک پروژه تحقیقاتی پنج ساله را برای آزمایش پرتوهای مختلف یون و افزایش قابلیت آنها در از بین بردن سلولهای سرطانی آغاز کرده‌اند.

 

مهندسان در حال ارتقای 14 میلیون پوندی بر روی یکی از شتاب‌دهنده‌های ذرات مرتبط با برخورددهنده بزرگ هادرونی هستند که می‌تواند پژوهشهای پزشکی نیز انجام دهد.

 

فیزیکدانان مرتبط با این پروژه امیدوارند که با این شیوه بتوانند درمانهای موثرتری را تولید کنند که توسط سیستم ملی بهداشت نیز مقرون به صرفه باشد.

 

دکتر استفان میرز، رئیس فناوری شتاب‌دهنده در مرکز سرن اظهار کرد که آنها در حال حاضر با یک شرکت انگلیسی برای ساخت نسخه‌های کوچکتر از حلقه 72 متری برای تولید ذرات، در حال کار هستند که در بیمارستانها قابل نصب باشند.

 

شیوه‌های کنونی رادیودرمانی از پرتوهای ایکس و الکترون استفاده می‌کنند که برای کشتن سلولهای سرطانی به بدن شلیک می‌شوند اما این روشها همچنین می‌توانند آسیب‌های زیادی را به بافت‌های سالم وارد کنند.

 

در حال حاضر نوع جدیدی از رادیودرمانی با استفاده از پرتوهای ذرات پروتون مورد استفاده بوده که از نتایج بهتری برخوردار است.

 

پروتون‌ها را می‌توان با دقت بهتری نسبت به شیوه‌های دیگر رادیودرمانی متمرکز کرد که به معنی هدف قرار دادن سلولهای سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت اطراف است.

 

البته این درمان پروتونی ، تنها در بیمارستانهای محدودی در سراسر جهان در دسترس است، اما دانشمندان سرن اکنون با شرکت «Advanced Oncotherapy» مستقر در لندن برای ساخت دستگاههای کوچکتر و ارزانتر پرتو پروتون در حال همکاری هستند تا بتوان آنها را بطور گسترده‌تری در دسترس بیماران قرار داد.

 

برخورددهنده بزرگ هادرونی که در مرز سوئیس و فرانسه قرار دارد، برای حدود دو سال به منظور ارتقای 70 میلیون پوندی خاموش شده است.

 

این برخورددهنده با تعدادی از شتاب‌دهنده‌های ذرات کوچکتر تغذیه شده که اتم‌ها یا پروتون‌ها را برای تجربیات فیزیک به آن شلیک می‌کنند. مهندسان قصد دارند یکی از این شتاب‌دهنده‌های موسوم به «حلقه یونی انرژی پائین» را تبدیل کنند تا بتوانند از آن برای اهداف پژوهش پزشکی بهره ببرند.

 

دانشمندان در کنار آزمایش یونهای مختلف برای بررسی توانایی آنها در کشتن سلولهای سرطانی، همچنین از آن برای تجربیاتی در مورد تاثیر قرار گرفتن در معرض تابش فضایی بر روی فضانوردان بهره خواهند برد.

دوشنبه 02/02/92  10:42

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.