۵ قانون برای پدرانی که دختر دارند

سلامانه :  آقایان عزیز! شما مهمترین فرد در زندگی دخترتان هستید. هیچکس حتی مادر، دوستان، نامزد و معلم‌هایشان به اندازه شما مهم نیستند. هیچ رابطه‌ای مهمتر از رابطه شما با او نیست. شخصیت او بعنوان یک زن در بزرگسالی تا حد زیادی به طریقه برخورد شما با او بستگی دارد. به همین دلیل است که می‌خواهم ۵ اصل برای رفتار شما با دخترانتان مطرح کنم.

 

در ۱۳ سالگی، مثل همه نوجوانان دیگر غرق در دنیای مُد بودم. هر لباسی که می‌خریدم، سعی می‌کردم روی آخرین مد باشد. دوست داشتم زیبا و امروزی به نظر برسم و خیلی وقت‌ها هم نسبتاً زیاد پیش می‌رفتم. با همان لباس‌ها سوار دوچرخه‌ام می‌شدم و در محل گشت می‌زدم. واقعاً فاجعه بود. 

و پدرم فکر می‌کرد که من واقعاً زیبا هستم.

اگر راستش را بخواهید، او اشتباه می‌کرد (و باید به من می‌گفت که کمی سنگین‌تر لباس بپوشم). اما پدر من همیشه فکر می‌کرد که من فوق‌العاده زیبا هستم. کار من هم شده بود که لباس‌های مختلف را مثل مانکن‌ها برایش می‌پوشیدم و هرچقدر هم که آن لباس مسخره بود، او با تعجب می‌گفت، «وای! تو فوق‌العاده‌ای دخترم».

اما نظر من درمورد خودم کمی فرق می‌کرد. من هم مثل هر دختر نوجوان دیگر تقریباً از خودم متنفر بودم. اما در عمق وجودم می‌دانستم که باید دوست داشته شوم. چون پدرم واقعاً عاشق من بود.

آقایان عزیز! شما مهمترین فرد در زندگی دخترتان هستید. هیچکس حتی مادر، دوستان، نامزد و معلم‌هایشان به اندازه شما مهم نیستند. هیچ رابطه‌ای مهمتر از رابطه شما با او نیست. شخصیت او بعنوان یک زن در بزرگسالی تا حد زیادی به طریقه برخورد شما با او بستگی دارد. به همین دلیل است که می‌خواهم ۵ اصل برای رفتار شما با دخترانتان مطرح کنم.

۱. دوستش داشته باشید. 

می‌دانم که این خیلی بدیهی است و نیازی به گفتن آن نیست. اما آقایون باید طوری دخترتان را دوست داشته باشید که انگار زندگی‌تان به او وابسته است. چون برای او همینطور است.

امیدوارم که به نظر شما دخترتان زیباترین، باهوش‌ترین و باارزش‌ترین دختر روی زمین باشد اما اگر اینطور نیست، یاد بگیرید که او را اینطور ببینید. عشق یک احساس نیست، یک انتخاب است. اگر شما تصور نکنید که دخترتان (چه هنوز جنینی در شکم همسرتان باشد و چه زنی ۶۰ ساله) فوق‌العاده است، یاد بگیرید که چطور اینطور فکر کنید. لیستی از همه خصوصیات مثبت او که دوست دارید تهیه کنید. آلبوم عکس‌های او را از کودکی تا بزرگی نگاه کنید و ببینید چطور رشد کرده است. همه خاطرات خوبتان با او را بنویسید. هر روز برایش دعا کنید. 

اگر دخترتان اذیتتان کرده و دلتان را شکسته، از شما توقع دارم که گذشت کنید. دوست داشتن یک دختر نوجوان کله‌شق کار سختی است می‌دانم. این فقط یک احساس نیست، یک جنگ تمام‌نشدنی برای لذت بخشیدن به موجودی است که خلق کرده‌اید. هر کاری از دستتان برمی‌آید برای دوست داشتن این دختر انجام دهید. چون اگر این کار را نکنید، او کس دیگری را برای این کار پیدا خواهد کرد. 

۲. به او بگویید که دوستش دارید. 

مهم نیست که فکر می‌کنید این را می‌داند. به او بگویید. هر روز این را به او بگویید. هیچوقت شنیدن آن برای یک زن کافی نیست. این برای آن است که اگر دخترتان روزی احساس کرد که هیچکس او را دوست ندارد و نتوانست با هیچ جنس مخالفی وارد رابطه شود، ته دل خود بداند که شما دوستش دارید. همه زن‌ها به این نیاز دارند. اگر شما به دخترتان این عشق را ندهید، هر کاری که از دستش برآید انجام می‌دهد تا آن را از مرد دیگری بگیرد.

پس به او بگویید که دوستش دارید. اما این کار را به هزاران روش مختلف انجام دهید. به او بگویید که بسیار زیباست. بگویید که این لباس چقدر به او می‌آید یا شعری که نوشته است چقدر زیباست. لازم نیست تحسین‌های شما فقط محدود به ظاهر او شود اما تایید ظاهر برای دخترها اهمیت زیادی دارد. او باید بداند که عشق شما به او فقط بخاطر گرفتن نمرات بالا در مدرسه نیست. هیچوقت حتی پشت سرش درمورد او بدگویی نکنید. یا حرف‌های مثبت و سازنده بزنید یا اصلاً حرفی نزنید. 

برای او گل بخرید. برایش نامه بنویسید. اگر می‌توانید حتی برایش شعر بگویید. گاهی اوقات فقط به چشمانش نگاه کنید و بگویید دقیقاً همان چیزی است که همیشه دوست داشتید باشد. وقتی کوچک است با گفتن این حرف بغلتان می‌کند. وقتی نوجوان می‌شود احتمالاً سرش را پایین می‌اندازد و گونه‌هایش سرخ می‌شود. اما این کلمات زندگی او را تغییر می‌دهد. او باید بداند که همیشه و تا ابد دوستش دارید.

۳. به او نشان دهید که دوستش دارید.

اگر دوست داشتنتان را به او نشان ندهید هرچقدر هم که آن را بر زبان بیاورید کافی نخواهد بود. وقتی کوچک است او را در آغوش بگیرید، حتی اگر خیلی اهل بغل کردن نیستید. اگر می‌خواهد همه جا او را با خودتان ببرید.

همه چیز را به او نشان دهید. هر بازی که می‌خواهد بکند، هر جایی که می‌خواهد برود، با او همراه شوید. هیچ جلسه کاری آنقدرها مهم نیست. هر چیزی که لازم است را برای او کنسل کنید. هیچ چیز مهمتر از این نیست که کنار او باشید. هیچوقت نمی‌دانید تا چه زمان پیش او خواهید بود.

تنها با او بیرون بروید. به باغ‌وحش، موزه یا سینما بروید. وقتی بزرگتر می‌شود، او را به اولین قرار ملاقات عاشقانه‌اش ببرید. به او یاد بدهید که چطور باید در چنین روزی رفتار کند. در روز به او تلفن کنید و با او حرف بزنید. با او مثل یک خانم رفتار کنید -- در را برایش باز کنید، وسایلش را حمل کنید ، … - بگذارید ببیند که رفتار یک آقا چطور باید باشد. متقاعدش کنید که برای مردان بی‌ارزش وقت نگذارد. وقتی شکایت می‌کند به حرف‌هایش گوش دهید و سعی نکنید آن را برایش درست کنید. بیشتر زن‌ها فقط دوست دارند کسی به حرف‌هایشان گوش دهد نه اینکه مشکلاتشان را برایشان حل کند. 

وقتی گریه می‌کند، در آغوشش بگیرید. پیشانی‌اش را ببوسید. برایش هدیه بگیرید اما سعی نکنید برایش عشق بخرید. لاستیک پنچر ماشینش را عوض کنید و به او یاد دهید که چطور باید روغن ماشینش را عوض کند. زمان‌هایی ممکن است برای او خسته‌کننده و بد باشد اما بگذارید یادش بماند که چقدر دوستش داشته‌اید. سعی کنید او را بشناسید و آنطور که دوست دارد دوستش داشته باشید. او به هیچ چیز دیگری جز این نیاز ندارد.

۴. مادرش را دوست بدارید.

همانطور که جان وودن می‌گوید، «بهترین کاری که یک پدر می‌تواند برای بچه‌هایش انجام دهد این است که مادرشان را دوست داشته باشد». رابطه‌ای که با مادر دخترتان دارید، پایه و اساس هر رابطه‌ای که بخواهد با یک مرد داشته باشد را شکل می‌دهد. او باید بداند که یک زن باید تحسین شده و از او مراقبت شود. به همین خاطر اگر سر همسرتان فریاد می‌کشید یا او را تحقیر می‌کنید، دست از این کار بردارید. شاید گاهی لازم باشد داد و بیداد اتفاق بیفتد اما این نباید جلو چشم دخترتان باشد. باید با همسرتان طوری رفتار کنید که دوست دارید دامادتان با دخترتان رفتار کند. اگر دوست ندارید دخترتان با مردی مثل شما ازدواج کند، مرد بهتری باشید.

اینکه به او نشان دهید با یک خانم چطور باید رفتار شود شامل عشق ورزیدن هم می‌شود. همسرتان را بیرون ببرید. هرازگاهی او را جلو فرزندانتان ببوسید. باید به فرزندتان نشان دهید که عشق یک ازدواج می‌تواند پردوام باشد. دختر شما باید ازدواج را اتفاقی زیبا و رمانتیک ببیند. او باید مطمئن شود که شاهزاده رویاهایش که با اسب سفید می‌آید فقط برای بار اول او را با بوسه‌ای بیدار نمی‌کند، بعد از آن هر روز صبح او را با بوسه‌هایش بیدار خواهد کرد. او لیاقتش را دارد که عشق‌های داستان‌های پریان را باور کند. همسرتان هم همینطور.

اگر از مادر دخترتان جدا شده‌اید، باز هم همیشه با احترام با او برخورد کنید و هیچوقت از او بدگویی نکنید. اگر مادر دخترتان فوت شده است و الان با زن دیگری زندگی می‌کنید، با او هم مثل یک ملکه رفتار کنید. اما مدام از عشقی که به مادر دخترتان داشته‌اید بگویید. او باید بداند که هر اتفاقی هم که بیفتد شما باز او را دوست خواهید داشت. مادر فرزندانتان شایسته این است که با او در حضور آنها با احترام رفتار شود. اینکار را بخاطر فرزندانتان بکنید.

۵. همه زنان را دوست بدارید.

با همه زنان با احترام رفتار کنید. زن فروشنده، دختری که کنار دخترتان در پارک بازی می‌کند، زن سیاستمدار در تلویزیون و … این احترام برای زنان باید همیشگی باشد. اگر مشکل پورنوگرافی دارید همین الان از متخصص کمک بگیرید. حتی اگر او هیچوقت این مسئله را متوجه نشود، پورنوگرافی باعث می‌شود نگاه شما به زنان متفاوت شود و او کم‌کم تصور خواهد کرد که مردان باید به زنان مثل یک شیء نگاه کنند. پس اگر برنامه ناجوری در تلویزیون پخش می‌شود کانال را عوض کنید. همیشه درمورد نکات مثبت زن‌ها حرف بزنید، و درمورد زیبایی آنها بگویید حتی اگر چاق و بی‌تناسب باشند. اگر تصور کنید که فقط دختران لاغر زیبا هستند، دخترتان حتی اگر متناسب باشد باز تصور خواهد کرد که چاق و زشت است.

همه زنان را تحسین کنید نه فقط آنها که زیبا هستند. به زن‌ها نگاهی برابر با مردها داشته باشید. اگر نمی‌توانید به بقیه زن‌ها طوری نگاه کنید که به دخترتان نگاه می‌کنید، او می‌فهمد که یک مرد واقعی چطوری است و در نظرش فرد کثیفی دیده خواهید شد.

با این کارها نه تنها برای روابط او با مردهای دیگر استاندارد تعیین می‌کنید، برای پدر بودن هم استاندارد می‌گذارید. پدر بودن چیزی نیست که بتوانید از آن شانه خالی کنید. اینکه پدر محبوب دخترتان باشید تلاش زیادی می‌خواهد اما شما از پس آن برمی‌آیید. هرچه که باشد می‌دانید که دخترتان ارزش اینهمه تلاش شما را دارد.

منبع:‌مردمان


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • محمد دوست چهارشنبه, 27 فروردین 1393 - ساعت : 15:04:58
  اگر همه این طور باشن دنیا بهشت می شود. دوستی و محبت از دروازه های بهشت است
 • ایمان سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 12:31:11
  نویسنده محترم تحت تاثیر کتاب ها و منابع جوامع غربی این مقاله رو نوشتن.
  اگر نظر اسلام رو می پرسیدید می فهمیدید که همه این مطالب رو اصلاح شده در اسلام میابید
  اولین. قرار عاشقانه دختر یعنی چه؟!!
  یعنی از نوجوانی تشویقش کنیم دوست پسر پیدا کنه!؟
  پیامبر میفرمان وقتی پدر وارد خونه میشه اول با دختر خودش حال و احوال کنه و اگر سفر رفته حتما یه سوغاتی یا هدیه کوچکی برای دخترش بیاره..
 • امیر سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 08:21:42
  عالی
 • محمد یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 23:55:04
  منم بعنوان پدر دختر متن را مفید دیدم.متشکر
 • خودم یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 23:26:57
  با عرض معذرت مسخره بود
 • خوشبويي یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 19:30:20
  عالی عالی بود ممنونم.
 • ali یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 17:33:34
  با سلام
  بسیار جالب بود تا می توانید برای دیگران ارسال کنید تا همه بخوانند.دختران امروز مادران فردایند
 • معینی یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 15:52:35
  باتشکرازمتن زیباوآموزنده شما.تقریباباتمام مطالبی که گفتیدموافقم خصوصاآخرمطلب که خیلی زیباتمام شد.
 • اليشا یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 15:23:28
  خيلي زيبا و آموزنده است،هر چند پدر من هيچ كدوم از رفتاراي بالا را با من نداشت و الان كمبودهاش را با تمام وجودم لمس ميكنم،اميدوارم پدراي زيادي اين مطلب را بخونند و ياد بگيرند چطور بايد با دختران خودشون رفتار كنند و. اين براي موفقيت در زندگي آيندشون خيلي ميتونه كمك باشه،من هيچ وقت نتونستم مثله ساير دخترها پدرم را دوست داشته باشم
 • علي یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 14:43:29
  نويسنده يك خانم ميباشد و هدف گول زدن مردان!
 • حسن یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 13:18:06
  ممنون از مقاله بسیار زیبا و در عین حال مهم و آموزنده . بنده شخصا خیلی استفاده کردم از مطلب شما

  موفق باشید
 • رضا گنجينه یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 12:52:21
  مطلب بسيار جالبي بود واقعا بهره بردم و مرا در رابطه با نحوه رفتارم با دوتادخترانم روشنتر و آگاهتر نمود . سپاسگذارم
 • aali یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 12:50:46
  مطلب بسیار زیبا و خوبی بود با تشکر از شما
 • سهیل یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 11:15:19
  کمی غیرتی شدم. چرا جامعه باید نگاه منفی به دختران داشته باشند باید فرهنگی ایجاد شود که دختران آزاد باشند و امنتیت جامعه طوری باشد که خانواده ها ایمن باشند.
 • محمدی کیا یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 11:08:06
  پدر های عزیز دوست دارم از همه شما خواهش کنم مانند پدر نازنین من باشید. من با همه وجودم حس کرده ام و حس می کنم که او بیش از این پنج قانون دخترش را دوست می دارد. بله همینطور است که اینجا نوشته اند و من امروز باید با صدای بلند بگویم که همه چیزم را از پدرم دارم و البته مادرم!
 • م یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 11:08:00
  دقیقا درسته، من هیچ وقت بیاد ندارم پدرم هیچ کدوم از 5 موردی که گفته شده بود رو انجام داده باشه شاید الان از لحاظ موقعیت اجتماعی و کاری موفق بوده باشم اما همیشه در زندگی عاطفی اشتباه کردم و شکست خوردم
 • پری یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 10:22:32
  پدر من هیچ کدوم از این خصوصیت ها رو نداره من الان 35 سالمه ولی به عمرم رفتار جالبی ازش ندیدم از پدرم متنفرم.
 • احمدي یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:55:20
  با سلام
  يك مادر هستم ولي اين نكات خيلي به دردم خورد چون در اين موقعيت هستم خيلي بهم كمك كرد از شما ممنون هستم لطفا راهكارهاي بيشتري در اين خصوص كه دخترم به من اعتماد كند كه دوستش دارم را ارائه دهيد با تشكر
  ضمنا اگر به ايميل خودم بفرستيد ممنون ميشوم
 • حسین یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:54:07
  سلام
  می توانستید حداقل از یک جمله از پیامبر هم اینجا نامی ببرید به جای اینکه از جان وودمن بیان کنید...
  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم میفرمایند:حق الولد علی الوالد ان یستفره امه. (حق فرزند بر پدر آن است که به مادرش برسد)
 • مهدي یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:48:29
  خيلي آموزنده بود مخصوصا اون قسمتش " او را به اولین قرار ملاقات عاشقانه‌اش ببرید". و نظر دوست محترم " نياز واقعي جامعه ايراني " !.
  دوست داشتن فرزند چه دختر و چه پسر جز انكارناپذير فرهنگ ملي و ديني ايرانيان است. فرهنگي به قرمت هزاران سال. ولي دليل نميشود يه نسخه خارجي از يك متن ترجمه شده را عينا و دقيقا بعنوان الگو قرار بدهيم.
 • kazemi یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:23:22
  با رفتاری اینگونه زندگی را برای خود و خانواده زیبا و لذت بخش خواهیم ساخت
 • محمد یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:22:27
  واقعا" من این مطالب را در روابط با دخترم با گوشت و پوست لمس کردم . ممنون از روشنگریهاتون
 • مهناز یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:20:12
  سلام اگر میشه لطف کنید در خصوص رفتار پدر با پسر هم صحبت کنید ممنون
 • وحید یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:04:05
  مطلب خیلی خوبی بود. کلی استفاده کردم.
 • مریم کارگرراضی یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 09:00:05
  متن زیبای فوق حقیقتی است که شخصا تجربه داشتم وبر روح مهربان پدرم درود بی پایان
 • عاشق دخترم یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 08:29:28
  سلام با تشكر از متن زيبا و كارآمد شما كه تائيد مي كنم نياز واقعي جامعه ايراني مي باشد و انشاءالله مورد توجه پدران غيرتمند ايراني قرار گيرد .
 • gita یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 07:59:04
  عالی بود.ممنون.
 • بانو یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 07:48:34
  بسیار مطلب جالب و آموزنده ای است.
 • سيد حسين بخشايش یکشنبه, 24 فروردین 1393 - ساعت : 07:37:12
  بسيار هشدار دهنده ومهم بود ومن بسيار از اين مطلب چيز ياد گرفتم ممنونم