خودداری از مصرف باقلا و آسپرین در مادرانی که به کودک فاویسمی شیر می‌دهند

سلامانه :یک کارشناس بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مادری که به کودک فاویسمی (باقلایی) شیر می‌دهد، به‌ هیچ عنوان نباید باقلا و آسپرین مصرف کند.

به گزارش ایسنا محسن رستگار تاکید کرد: با توجه به قرار داشتن در فصل بهار و مصرف بالای باقلا، والدین پیش از مصرف باقلا توسط فرزندشان از مبتلا نبودن او به فاویسم اطمینان حاصل کنند.

رستگار با اشاره به اینکه فاویسم یک بیماری ارثی خونی است که به علت کمبود یکی از آنزیم‌های گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شود، وفور آن در پسران را بیشتر دانست و گفت: بیماران مبتلا به فاویسم در حالت عادی کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه علامتی ندارند مگر آن که با مواد خوراکی مانند باقلا مواجهه پیدا کنند یعنی یا آن را بخورند یا مواد غذایی که دارای باقلا است را مصرف کنند و یا در موارد شدید بیماری از کنار مزرعه باقلا عبور کنند یا در منزلی باشند که در آن باقلا پاک و طبخ می‌شود، در این صورت دچار نشانه‌های حاد بیماری می‌شوند.

این کارشناس تاکید کرد: برخی از بیماران که میزان فعالیت آنزیم پیشگیری کننده از فاویسم در آنان بسیار کم است با استنشاق بوی باقلای تازه و در مواردی حتی عبور از کنار مزرعه باقلا و یا حضور در خانه‌ای که در آن باقلا پاک شده، علائم فاویسم در آنان ظهور پیدا می‌کند.

رستگار با بیان اینکه پیشگیری از مواجهه فرد فاویسمی با باقلا، تنها به خوردن این ماده‌ غذایی محدود نمی‌شود، گفت: والدین باید عواملی از جمله مصرف باقلا و برخی داروهای خاص که موجب بروز حملات بیماری می‌شوند را بشناسند و از مصرف خودسرانه آنها پرهیز کنند.

وی تاکید کرد: هرگز برای تسکین درد یا پایین آوردن تب کودک فاویسمی به او آسپرین نداده و تنها از استامینوفن، آن هم با مقداری که پزشک تجویز کرده است استفاده شود.

رستگار همچنین توصیه کرد: در صورت بروز حمله فاویسم باید به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه شود، معمولاً درمان کسی که دچار حمله فاویسم شده با تجویز سرم به مقدار کافی و در صورت نیاز تزریق خون بر حسب نظر پزشک، انجام می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.