دکتر ربابه شیخ السلام، متخصص اپیدمیولوژی تغذیه در گفتگو با سلامانه:

نتیجه تغذیه دام‌ها با نان کپک زده افزایش احتمال ابتلای ایرانی‌ها به سرطان/ سلامت مردم بر افزایش تولیدات کشاورزی اولویت دارد

نتیجه تغذیه دام‌ها با نان کپک زده افزایش احتمال ابتلای ایرانی‌ها به سرطان/ سلامت مردم بر افزایش تولیدات کشاورزی اولویت دارد

سلامانه : به گفته یک متخصص تغذیه نانی که کپک زده را اگر به دام بدهیم، آفلاتوکسین موجود در آن وارد شیر می‌‏شود و وقتی کودک از آن استفاده می‏کند، در اثر این آفلاتوکسین احتمال ابتلا به سرطان در او افزایش پیدا می‏‌کند.


دکتر ربابه شیخ الاسلام در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، توضیح می دهد: آب هم ممکن است برخی مواد مغذی را نداشته باشد یا ممکن است آلوده به مواد خطرناک باشد. بخصوص فاضلاب‏‌ها که علاوه بر آبیاری سبزی‏‌ها حتی برای حوضچه‏‌های ماهی هم بکار می‌‏روند. در  این حالت احتمال هر اتفاقی را می‌‏توان داد. همین آلودگی وارد گیاه و زنجیره غذایی می‏‌شود. 


وی با اشاره به این که در کشور ما مثل هر چیزی که نظارت روی آن ناکافی است، نظارت بر بهداشت آب و آب‏های کشاورزی هم ناکافی است، می گوید: فقط زمانی که یک مشکلی اپیدمی می‏‌شود، نظارت افزایش می‌‏یابد. مثل زمانی که وبا اپیدمی شد، با بولدوزر همه مزارع را شخم زدند. ولی بعد از پایان اپیدمی وبا دیگر فکر نکردند که ممکن است سال‏های بعد هم وبا شایع شود. آنها فکر نکردند که مزارع جنوب تهران در حال آبیاری با فاضلاب است و باید آب را از مواد سمی تهی کنند. علاوه بر این بحث دیگر بحث مدیریت آب است.

 
به گفته این متخصص تغذیه در کشور ما نگاه به یک مساله و ارائه راه‏ حل برای آن گاهی اوقات آنقدر اولویت پیدا می‌‏کند که تصمیم‌‏گیرندگان وقتی تصمیمی برای آن می‏‌گیرند، به عواقب آن فکر نمی‌‏کنند. مثلا آب زاینده‌‏رود را از بالا قسمت می‏‌کنند تا به رودخانه‌‏های کوچک‏تر برسد و کشاورزی توسعه یابد. ولی نمی‌‏دانند خشک‏شدن زاینده‏‌رود و تالاب گاوخونی از نظر روحی روانی چه مشکلاتی را به بار خواهد آورد. یا مثلا روی خیلی از رودخانه‌‏هایی که آبشان به دریاچه ارومیه ریخته می‌‏شد، سدهای خاکی زدند که از آبشان استفاده کنند. بدون این که عواقب زیست‏ محیطی آن. را در نظر بگیرند. مدیریت آب این نیست. مدیریت آب یعنی این که ما بتوانیم با مصرف بهینه، کشاورزی خوبی داشته باشیم.


وی خاطرنشان می کند: الان در خیلی از کشورها از آبیاری قطره‌‏ای استفاده یا به روش‏‌های مختلف از هدررفت آب جلوگیری می‏‌کنند. سیستم کشاورزی ما باید هوشمند باشد یعنی وزیر کشاورزی به این فکر کند وزیری نیست که تولید را بالا ببرد بلکه مسئول سلامت مردم نیز هست. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.