اصول «هنر مذاکره» تشریح شد

سلامانه : یک مشاور روانشناس بیان نظرات مخالف به افراد را در گرو جملات شجاعانه، قاطعانه و مؤدبانه عنوان کرد و از افراد خواست تا از گفتن کلمه «نه» و ارسال سیگنال منفی در ابتدای مکالمه بپرهیزند.

   اصغر کیهان‌نیا در گفت‌وگو با فارس، با بیان «هنر مذاکره» به عنوان لازمه ارتباطات بین فردی اظهار داشت: 2 سال طول می‌کشد تا افراد سخن گفتن را بیاموزند، اما 20 سال زمان می‌برد تا حرف زدن را یاد بگیرند.

وی افزود: برای بیان نظر مخالف باید موضوع را شجاعانه مطرح، قاطعانه تفسیر و تحلیل کرده و مهربانانه و مؤدبانه از آن دفاع کنیم.

این مشاور روانشناس بیان عبارت «بله، اما ...» را علت موفقیت برخی افراد که در روابط بین فردی خود موفق هستند دانست و اظهار داشت: ابتدا باید صحبت‌های طرف مقابل را به دقت گوش داد، سپس می‌توان از عبارت «بله، اما و ...» استفاده کنیم و از این طریق نظر مخالف خود را در حالی که با شجاعت و قاطعیت بیان می‌شود، در کمال احترام بیان کنیم.

وی افزود: متأسفانه افرادی که در روابط بین فردی از «زبان» آسیب می‌بینند اول می‌گویند «نه» و بعد توضیح می‌دهند. در حالی که با گفتن کلمه «بله» سیگنال‌های مثبت اولیه را ارسال می‌کنیم تا طرف مقابل در فاز مقاومت قرار نگیرد.

این مشاور روانشناس ادامه داد: سقراط می‌گوید همیشه با جملات مثبت شروع و بعد نظر مخالف خود را بیان کنید.

این متخصص بهداشت روان لزوم توجه به شرایط روانی افراد را در داشتن مکالمه موفق و ابراز نظر مخالف بدون دردسر مؤثر عنوان کرد و افزود: برای بیان نظرات مخالف باید ضمن رعایت 3 شرطی که به آن اشاره شد، مکان و زمان مناسب را نیز در نظر گرفت. وقتی مردی عصبانی است نباید با او صحبت کرد یا زنان موقع عادت ماهیانه شرایطی روانی مناسبی برای مکالمه با هر محتوایی ندارند.

وی ادامه داد: وقتی شرایط را در مذاکره رعایت می‌کنیم، گفت‌وگو‌هایمان سازنده‌تر می‌شوند.

این متخصص حوزه بهداشت روان درباره روش‌های تمرین مکالمه مؤثر گفت: یک صندلی بگذارید و رو به روی آن بنشینید. روی صندلی یک شاخه گل، گلدان یا دسته گل بگذارید و آن را خرد مقابل خود تصور کنید سپس پیرامون موضوع با او صحبت کنیم.

کیهان‌نیا افزود: قبل از انجام این کار و حین آن باید تمام چیزهایی را که می‌خواهیم بیان کنیم بنویسیم حتی باید جواب‌های احتمالی را در نظر گرفته و برای آنها پاسخی پیدا کنیم جمله اساسی در مذاکره این است که بگوییم «من شما را محاکمه نمی‌کنم و می‌خواهیم هر دو به تفاهم برسیم».

وی خاطرنشان کرد: برای حل مشکل باید از موضوعات کوچک و قابل حل شروع کنیم و بعد به مسائل اساسی‌تر برسیم هرگز نباید از مسائل مهم که به نظر می‌رسد در ابتدای مکالمه تنش ایجاد می‌کند استفاده کرد. بیان احوالپرسی پیش از آغاز مکالمه اصلی می‌تواند در این مهم مؤثر باشد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.