گفتگوی سلامانه با دکتر قاسم اسحاقی، فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات/

چرا دچار آرتروز گردن می‌شویم؟

چرا دچار آرتروز گردن می‌شویم؟

سلامانه : یک فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات با بیان این که گردن در سال یک میلیون بار حرکت می کند، می گوید: در واقع در 50 سالگی 50 میلیون بار این حرکت اتفاق می افتد. این اتفاق باعث فرسایش گردن می شود.


دکتر قاسم اسحاقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با اشاره به این که خیلی از افرادی که ورزشکار هستند بعد از سنی مربی می شوند چون دیگر آمادگی انجام ورزش حرفه ای به دلیل فرسایش مفاصل گردن را ندارند، توضیح می دهد: اما در مورد این که چرا مفاصل دچار بیماری می شوند و فرد را به سمت آرتروز سوق می دهند، باید گفت لیگامان ها وقتی شل شده و تقویت هم نمی شود، خاصیت کش سانی اولیه را نخواهد داشت. این اتفاق باعث لق شدن مهره ها می شود به طوری که در عکس رادیولوژی بیماران و در نتیجه استخوان سازی اضافه، آرتروز حاصل شده است. 


این فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات تصریح می کند: بیماری آرتروز گردن با بیماری های دیگری مثل دیسک گردن و یا تنگی کانال نخاعی گردن همپوشانی دارد. یکی از علائم این بیماری این است که گردن بیمار صدا می کند. همین اتفاق در مورد سائیدگی زانو نیز می افتد. 


به گفته وی در اثر این بیماری غضروف های ناحیه گردن سائیده و کنده شده و بین مفاصل آب جمع می شود. خوشبختانه بشر در استخوان های بزرگ راه حل درمان آرتروز را پیدا کرده است به طوری که الان روش تعویض مفصل زانو انجام می شود ولی مشکل در آرتروز گردن این است که مفصلی به این کوچکی هنوز ساخته نشده است. هرچند برای آتروزهای گردن که دیسک گردن را گرفتار می کنند، درمان های پیشرفته ای وجود دارد. 


دکتر اسحاقی خاطرنشان می کند: جنس این اعضای مصنوعی تیتانیوم است و برای این که این افراد بتوانند اقدام به انجام ام آر آی کنند، جنس تیتانیوم در نظر گرفته شده است. در واقع سطوح پلاستیکی در این جراحی ها روی هم حرکت می کنند و بیمار بدون مشکل شده و هیچ دردی را حس نخواهد کرد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.