گفتگوی سلامانه با دکتر هوشنگ احسانی، متخصص پوست/

دلیل و درمان جوش‌های سرسیاه

دلیل و درمان جوش‌های سرسیاه

سلامانه : ابتلا به جوش‌های سرسیاه، یکی از مشکلات پوستی نسبتا رایج در بین افرادی با پوست‌های چرب است.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست‌ومو در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» درباره علت بروز جوش‌های سرسیاه می‌گوید: «جوش‌های سرسیاه، روند اولیه‌ای از ایجاد جوش‌ها محسوب می‌شوند. به‌عبارت ساده‌تر، جوش‌های سرسیاه، جوش‌هایی هستند که سرسفید بوده‌اند، اما منفذ بیرونی‌شان به سمت پوست، باز شده است و ماده‌ای به‌نام کراتین که داخل منفذ این جوش‌ها وجود دارد، در مجاورت با هوا، اکسیده و باعث سیاه شدن مرکز آن منفذ شده است».

گاهی ممکن است پزشکان با کمک فشار دو عدد چوب معاینه، به‌سادگی این جوش‌ها را تخلیه بکنند اما امکان پر شدن دوباره این منافذ با ماده کراتین و ایجاد مجدد جوش‌های سرسفید و سرسیاه در این صورت، وجود خواهد داشت.

وقتی از این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره درمان موثرتر و پایدارتر جوش‌های سرسیاه پرسیدیم، پاسخ داد: «معمولا جوش‌های سرسیاه، پاسخ‌های بهتری نسبت به جوش‌های سرسفید که بسته هستند و باید باز بشوند، به درمان می‌دهند. جوش‌های سرسیاه، به‌سادگی با درمان‌های دارویی یا یک پاک‌سازی ساده، تخلیه می‌شوند و از بین می‌روند».

دکتر احسانی در انتهای صحبت‌های خود خاطرنشان کرد که استفاده از دارو می‌تواند باعث پیشگیری از عود جوش‌های سرسیاه بشود و بنابراین، مصرف دارو زیر نظر متخصص پوست برای درمان این جوش‌ها، ضروری خواهد بود. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.