سن مناسب برای آموزش مسائل جنسی به فرزندان

سلامانه :  همیشه یک سوال برای کودکان در سنین پایین مطرح است و این سوال است :" مامان من چه جوری دنیا امدم ؟ "

مادر در پاسخ می گوید : ما از خدا خواستیم کودکی به من و پدرت بدهد و او از آسمان برای ما کودکی فرستاد، یا پاسخ های دیگری به این سبک .

ایرانیان به دلیل فرهنگ خاصی که دارند همیشه از پاسخ به این گونه سوالات فرزندانشان پرهیز می کنند اما این مسئله نیز لازم به آموزش دارد مانند اینکه شما به کودکتان یاد می دهید که چگونه قاشق و چنگال را برای غذا خوردن در دست بگیرد، یا چگونه به دستشویی برود و .... 

به گزارش سلامت نیوز با تفکیک سنی میشود گفت که سوالات بچه ها در مورد مسایل جنسی از پنج سال به بالا شروع میشود و والدین باید در این سن واقعیتها را به زبان خیلی ساده برای بچه ها توضیح دهند و اگر جواب دادن به سوال را جایز ندانستند اصلاً جواب ندهند زیرا در صورتی که جواب دهید ناخودآگاه حس جنسی کودک پویا می شود .

اما بهترین دوران برای بازگویی این مسائل سن بین 7 تا 12 سال است . منظور از این مقاله این نیست که تمام جزئیات مسائل جنسی را مطرح کنید فقط اینکه با توجه به سن فرزندتان به او پاسخ دهید، نباید اطلاعات به گونه‌ای باشد که باعث بیداری زودرس جنسی گردد .

دوره نوجوانی از بحرانی‌ترین دوره‌هاست. زمانی است که دختر و پسر به جنس مخالف دلبستگی‌های فکری و جنسی پیدا می کنند . تاثیر نیرومند تمایلات جنسی، جایگزین بسیاری از تصورات و مفاهیم ذهنی می شوند، آثار دلبستگی جنسی در رفتار آنان آشكارا منعكس می‌شود.

در اروپا و امریکا ، معضل و مشکل بچه های بی سرپرست و خانواده بیداد می کند زیرا روابط نامشروع بین دختر و پسر ، زنان و مردان بسیار دیده می شود.

اما نهادهایی برای کمک به دختران مجردی که از شریک جنسی خود باردار می شوند،وجود دارند که با مراجعه به آنها،مادران جوان را یاری می دهند زیرا این مسائل بسیار در جوامع اروپایی دیده می شود به همین دلیل به دنبال نهاد و سازمان هایی برای سر و سامان دادن به این مسائل بوده اند و توسط این نهادها مادر باردار حمایت می شود .

اما دید جامعه به این مادر باردار که از شریک جنسی اش باردار شده است نه مثبت است نه منفی . آنها مانند کشورهای آسیایی دختر را طرد نمی کنند در عین حال که این کار را نیز تایید نمی کنند .

اما ایران روابط نامشروع را به دلایل فرهنگی و مذهبی رد می کند و می توان گفت با منع این رفتار ، هنوز بنیان خانواده ها سستی و گسستگی نظیر جوامع اروپایی را پیدا نکرده است .


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • arash سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 14:56:38
  درس تولیدمثل درکتاب سوم راهنمایی نسبتا دانش آموزراازلحاظ جنسی اطلاعاتی راارائه میدهدوروی تولیدمثل انسان تاکیدخاص داردودراین میان دانش آموزان سوالاتی رامطرح میکنندحتی ازچگونگی تولدکه لاجرم معلم بایدجواب درخوربدهدکه این جواب میتواندحتی خصوصی باشداکثردانش آموزان باتوجه به اطلاعات فضای مجازی ورسیدن به سن جنسی چیزهایی میدانداما یک معلم خبره باادغام بحث ژنتیک وتولیدمثل جانداران میتواندفضای کاملاعلمی درکلاس بارکندحتی گوشه ای به مسائل جنسیتی بکند
 • هموطن سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 14:14:41
  سلام
  به شما من با چه زبونی به دختر 7 سالم آموزش بدم ؟
  آخه چی باید بهش بگم که افکارش انحراف پیدا نکنه ؟
 • بهار سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 13:47:17
  اگر هم خودمون آموزش درستي نديديم ولي اين دليل بر اين نميشه كه بچه هامونو رها كنيم تا اطلاعات غلط از هم كلاسي ها يا از محيط اطرافشون بگيرن من خودم يه دختر ٩ساله دارم با يه عالمه سوالاي عجيب غريب، پسر و دختر نداره هر دو آسيب پذيرن، بچه ها اول به پدر و مادر نگاه ميكنن بيايم از همين حالا از خودمون شروع كنيم ياد بگيريم چه اطلاعاتي به بچه هامون بديم...
 • ناشناس سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 12:18:06
  نمی دانم چرا در بسیاری از مقالات وضعیت خانواده در اروپا و امریکا را آمار می دهند ولی در بیخ گوششان وضعیت اسف بار خانئاده د کشور خودمان را نمی بینند؟! چندی پیش در یکی از خبرگزاری های داخلی از وضعیت سقط جنین در ایران نوشته بود سالیانه 350 هزار جنین سقط می شود که 90 هزار آن قانونی است(که منتج از ارتباط جنسی قانونی است) یعنی 260 هزار غیر قانونی سقط داریم که درصد بسیار بالایی از آن ناش از ارتباط خارج از خانواده است.در رواندا در سال 1994 نسل کشی که صورت گرفت به حدود 200 تا 500 هزار زن تجاوز جنسی شد که حدود 20 هزار بچه نا مشروع ماحصل آن بود(چند روز پیش در یک خبرگزاری نوشته شده بود) حال اگر قیاس قرار دهید تعداد فرزندان سقط شده در ایران و فرزندان نا مشروع رواندا و تعداد زنان مورد تعرض قرار گرفته شده در رواندا را ، حداقل در ایران بایستی 2 میلیون ارتباط جنسی فرا تر از خانواده در سال صورت بگیرد تا چنین آمار سقط جنینی داشته باشیم ( اگر فرض کنیم تمام ارتباطات جنسی محافظت نشده و منجر به تولد شود) آیا تا به حال به این حساب 2+2+=4 توجه نموده اید؟ لطفا اجازه دهید کشورهایی که بنیان خانواده در آنها چنان که شما فرموده اید اسفناک باشد، قدری به معضل کشور خودمان بپردازید.
  • یه هموطن پنجشنبه, 28 فروردین 1393 - ساعت : 22:56:02
   کاملا با شما موافقم، به گونه ی مطالب رو برای مردم مطرح می کنند که انگار در کشور ما هیچ مشکل و معضل نیست و تمام مشکلات دنیا در اروپا و امریکاست. چندسالی ست ساکن یکی از کشورهای اروپایی هستم و همسرم تبعه ی اروپاست. ایران تاخیر در ازدواج ها رو ورود فرهنگ غربی به ایران و تجملات و .... مطرح می کردند. اما باور کنید این ادمها انقدر ساده زیست هستند که نهایت نداره، چه در زندگی چه در ارایش و پیرایش و چه در مراسم ازدواج، حتی در مورد خیانت در زندگی مشترک در سالهای اخیر، متاسفانه به نظرم امار ایران با وجود فرهنگ مذهبی و اریایی ما متاثر کننده است. نمی دونم شاید دوستان من که از مسائل صحبت می کنند اغراق کرده باشند. روابط ازاد مرد و زن متاهل با دوست دختر یا دوست پسر خود؟!!! به کجا داریم می ریم نمی دونم؟!!! مدارس اینجا بچه ها از دوره ی راهنمایی کلاس اموزش مسایل جنسی دارن و این مسایل کامل به صورت علمی برای بچه ها تدریس میشه دیگه از والدین چیزی نمی پرسن و این دونستن باعث پررو شدن بچه ها نمیشه که توی فرهنگ ما اینجوری فکر میکنیم!!! دیگه همه در یک سطح و بطور صحیح از مساییل می دونن و کسی پنهان از خانواده و ... در سنی که سن سوالات عجیب و غریب و کشش های جنسی هست دنبال رو دوستان خود نیستند.
   بنظر من رسانه ها هرگز حقیقت رو نمی گن؟! خصوصا در کشورهایی که رسانه دولتی باشه و این سیاست مختص ایران نیست، کشورهایی که رسانه تحت اختیار دولت باشه همینجوره؟! ایرانیا وقتی میان اینجا فکر میکنن نژاد برترن ؟! اینا چیزایی هست که تا وقتی توی مملکت بودن به ذهنشون تزریق شده ......
 • سارا سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 08:35:56
  خودمان چه آموزش های درستی دیدیم که بخواهیم به فرزندانمون انتقال بدیم؟
 • مرضیه اسکوئی دوشنبه, 25 فروردین 1393 - ساعت : 19:04:51
  مناسبتر بود میفرمودید : " سن مناسب جهت آموزش مسائل جنسی و آخرین روشهای ارتباط جنسی از فرزندان " . چون از برکت سطح فرهنگی و اخلاقی حاکم بر مدارس و سطح جامعه ؛ این فرزندان هستند که از 7 - 8 سالگی ، به چنان جزئیات و تنوعی از اینگونه اطلاعات واقف میگردند که بیگمان ؛ والدین باید تحت نظر فرزندان آموزش ببینند .
  • علي سه شنبه, 26 فروردین 1393 - ساعت : 08:38:04
   كاملا با نظر سركار خانم اسكويي موافقم و بايد فكري انديشد كه بيشتر از اين فرزندانمان در مدارس .به بيراهه و ........ نروند