دکتر ایرج خسرونیا، رییس جامعه متخصصان داخلی ایران در گفتگو با سلامانه:

تجهیزات بیمارستان‌های استان‌های مرزی قرون وسطایی‌ است!/بودجه وزارت بهداشت از هدفمندی یارانه‌ها، صرف مناطق محروم شود

تجهیزات بیمارستان‌های استان‌های مرزی قرون وسطایی‌ است!/بودجه وزارت بهداشت از هدفمندی یارانه‌ها، صرف مناطق محروم شود

سلامانه :به گفته رییس جامعه متخصصان داخلی ایران با اجرای هدفمندی  یارانه ها از سال 89 تا کنون همیشه پولی به بخش سلامت اختصاص یافته است ولی با توجه به این که بودجه وزارت بهداشت بسیار کم است، این کمبود تاثیر خود را روی مناطق محروم بیشتر گذاشته است. 


دکتر ایرج خسرونیا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با اشاره به این که در حال حاضر در استان های مرزی و روستاها هنوز از وضع بد بهداشت و درمان برخوردار هستند و حداقل امکانات را ندارند، می گوید: پس پولی که بابت یارانه به بخش بهداشت و درمان تعلق می‌گیرد در اولویت اول باید به مناطق محروم برود تا عده ای احتیاج نداشته باشند برای درمان یک بیماری جزئی به تهران بیایند. 


وی توضیح می دهد: در استان های سیستان بلوچستان، کردستان، لرستان و اطراف بندرعباس، معنی عدالت در سلامت به هیچ وجه وجود ندارد و هنوز مراکز درمانی در این استان ها از تجهیزات قرون وسطایی سلامت استفاده می کنند. باید امیدوار باشیم 4800 میلیارد تومان که قرار است سهم وزارت بهداشت از هدفمندی یارانه ها باشد، به دست این وزارت خانه برسد و صرف ساختمان سازی و بیمارستان سازی نشود تا مردم احساس کنند پول پرداختیشان کمتر شده است نه این که مثل الان 70 درصد هزینه ها را مردم پرداخت کنند و ما بقی را دولت. این روند باید کاملا برعکس باشد. 


به گفته رییس جامعه متخصصان داخلی ایران با این حال این عدد 4800 میلیارد تومان به هیچ وجه کفایت وزارت بهداشت را نمی کند چون در این چند سال اخیر این وزارت خانه با کسری بودجه وحشتناکی روبرو بود. 


دکتر خسرونیا با بیان این که به هر حال هر چقدر در بخش سلامت خرج کنیم، در واقع این خرج نیست و یک نوع سرمایه گذاری در تمام بخش های یک کشور محسوب می شود، خاطرنشان می کند: بعد از مناطق محروم، اولویت بعدی برای در نظر گرفتن این یارانه ها این است که به سازمان های بیمه گر تقویت شوند تا کسی که 30 سال پول بیمه پرداخت کرده، حالا به طور کامل تحت پوشش آن قرار بگیرد. نه این که با کوچکترین بیماری، دغدغه هزینه هایش را داشته باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.