حذف نان و برنج از رژیم غذایی کچل‌تان می‌کند!

سلامانه :چنانچه رژیم غذایی بر مبنای اصول علمی تنظیم شده و رعایت شود قاعدتاً موجب ریزش مو و عوارضی ناشی از رژیم نادرست نمی‌شود.

تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: رژیم غذایی بر مبنای اصول علمی تنظیم شده و رعایت شود قاعدتاً موجب ریزش مو و عوارض رژیم نمی شود.

وی در ادامه افزود: در تغذیه سالم سه اصل مهم تنوع، تعادل و تناسب را داریم که تنوع یعنی این که از همه گروه‌های غذایی باید در رژیم استفاده شود.

نیستانی با بیان اینکه در تنوع رژیم غذایی باید تعادل بین انواع گروه‌های غذایی باشد اظهار داشت: در این مورد نباید هیچ گروه غذایی را جایگزین کرده و تغییر دهیم.

وی با اشاره به این که اگر به دلایلی این اصول رعایت نشود تصریح کرد: اگر گروه غذایی را کم کنید، مثلاً فردیکه به پروتئین‌ها و شیرحساسیت و آلرژی دارد و نمی‌تواند از گروه لبنیات استفاده کند این گروه حذف می‌شود و برای او مکمل تجویز می‌شود.

نیستانی افزود: اگر سه اصل را رعایت کرده و حاکم باشد ریزش مو در دوره رژیم کاهش وزن به وجود نمی آید.

وی به افرادی که خودسرانه در رژیم کاهش وزن خود دست می‌برند گفت: افراد فکر می کنند مثلاً اگر نان و برنج را حذف کنند سریع کاهش وزن پیدا می کنند و تعادل را به هم می زنند که در نتیجه هم کاهش وزن کند می‌شود و هم این که دچار عارضه و بیماری می‌شوند.

نیستانی به علل دیگر ریزش مو در زمان رژیم گرفتن برای کاهش وزن اظهار داشت: مورد دیگر به دلیل رژیم غذایی نادرست و به دنبال محدودکردن بیش از اندازه و یا حذف غلات است.

وی در ادامه گفت: درغلات گروه ویتامین‌های B و  فیبر وجود دارد که حذف یا محدودن کردن آنها باعث ریزش مو و یبوست می‌شود.

وی به رژیم‌های غلط اشاره کرد و افزود: دراین نوع رژیم‌ها علایم بیماری و ریزش مو خیلی سریع اتفاق می‌افتد ، درحالی که اگر کاستی در رژیم غذایی باشد علایم آن حداقل بعد از سه ماه از رژیم اتفاق می‌افتد که باید نسبت به رفع آن اقدام کرد.

این متخصص تغذیه به کمبود آهن اشاره و تصریح کرد: در افرادی که مبتلا به کم خونی هستند با درمان ریزش موی آنها بهبود می‌یابند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.