نیمی از افراد ۱۵ تا ۶۵ ساله کشور چاق هستند

سلامانه : سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود نیمی از افراد 15 تا 65 ساله کشور چاق هستند یا اضافه وزن دارند.

 به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، «شهرام رفیعی فر» با بیان اینکه 48 درصد ایرانیان چاق هستند یا اضافه وزن دارند، توصیه کرد: می توان با فعالیت بدنی مرتب و روزانه، انرژی مصرفی خود را افزایش داده و وزن خود را در محدوده طبیعی نگه داریم و غذا خوردن را همراه با کارهای دیگر مثل مطالعه و تماشای تلویزیون انجام ندهیم.

وی همچنین در توصیه به افراد چاق گفت: از بشقاب های کوچک برای غذا خوردن استفاده کنید، مواد غذایی که سبب تحریک غذا خوردن در شما می شوند را از معرض دید و دسترس خود خارج کنید، از قرار دادن دیس غذا با حجم زیاد در سر سفره خودداری کنید، وعده های غذایی را در ساعات معینی از روز و بطور منظم مصرف کنید و قبل از آنکه کامل سیر شوید دست از غذا خوردن بکشید.

 

** ته دیگ هیچ غذایی را نخورید

رفیعی فر در ادامه توصیه های سلامت خود افزود: بلافاصله پس از مصرف غذا میز یا سفره را ترک کنید، آهسته غذا بخورید، بیش از حد نیاز غذا نخورید، به جای نوشابه های شیرین و گاز دار از آب و یا دوغ کم نمک بدون گاز استفاده کنید و از مصرف ته دیگ خودداری کنید زیرا ته دیگ بسیار پر چرب و پر نمک است.

به گفته سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت، مصرف نکردن شربت های پاکتی و پودری، مصرف کردن بهترین نوشیدنی های کم شیرین خانگی و انواع دوغ کم نمک و کم چرب و آبمیوه های طبیعی، مصرف نکردن بستنی های پرچرب و خیلی شیرین، محدود کردن مصرف تنقلات شور، وزن کردن به طور هفتگی، آرام جویدن لقمه، ننشستن مقابل تلویزیون هنگام غذا خوردن نیز به پیشگیری از چاقی کمک می کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.