افراد سوگوار را تنها نگذارید/عزاداری بیش از ۴۰ روز اختلال است

سلامانه : دبیر انجمن علمی روانشناس بالینی ایران گفت: بهترین کمک به فرد عزادار این است که اطرافیان با او حرف بزنند، اجازه دهند تا گریه کند اما اگر عزاداری بیش از یک ماه تا ۴۰ روز زمان ببرد باید اقدامات درمانی انجام شود.

 
مهرداد کاظم‌زاده عطوفی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان که کودک 8 ماهه خود را مرده به دنیا آورده و دچار اندوه شده است اظهار داشت: این مشکل می‌تواند واکنش سوگ نسبت به از دست دادن فرزند یا اختلال تطابق باشد.

وی گفت: سوگ پاسخی طبیعی نسبت به یک فقدان است. همه افراد معمولاً در زندگی خود واکنش سوگ و فقدان را تجربه می‌کنند. این فقدان می‌تواند به علت مرگ عزیزی، قطع ارتباط، یا از دست دادن موقعیتی باشد.

وی ادامه داد: غالباً بعد از هر فقدانی، شخص سوگوار از حمایت اطرافیان برخوردار می‌شود. نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است تفاوت این واکنش در افراد مختلف است. واکنش افراد در جریان سوگ،نه تنها از شخصی به شخص دیگر فرق می‌کند بلکه می‌تواند در دوره های مختلف زندگی شخصی نیز متغیر و متفاوت باشد.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران با بیان راهکارهای موجود برای فردی که دچار سوگ شده است افزود: بهترین راهکار در حال حاضر این است که اطرافیان با این فرد در مورد احساساتش حرف بزنند، اجازه دهند تا گریه کند، اگر بیش از یک ماه تا ۴۰ روز زمان ببرد باید اقدامات درمانی انجام شود.

وی گفت: این فرد فعلاً نیاز به روان‌درمانی ندارد، فقط باید تنهایش نگذارند و همسرش کنارش باشد، با این ذهنیت کمکش کنند. بودن در کنار فرد سوگوار و گوش دادن به صحبتهای او می‌تواند کمک کننده بوده و در جریان تسکین حالات وی مؤثر باشد.

کاظم زاده عطوفی درباره اختلال تطابق نیز اظهار داشت: وقتی فردی با شرایط جدید روبه‌رو می‌شود چه خوشایند، چه ناخوشایند منجر به علائمی شود که به آن اختلال تطابقی می‌گویند.

وی گفت: معمولا ًافراد در پاسخ به استرس های زندگی، واکنش های متفاوتی نشان می دهند. در این اختلال، فرد در مواجهه با یک استرس، واکنشی بیش از حد انتظار نشان می دهد که باعث می‌شود فرد به شدت ناراحت شود و در زمینه عملکرد اجتماعی، شغلی و روابط بین فردی برای فرد ایجاد مشکل می‌کند. معمولاً این اختلال خود را با مشکلات خلقی یا افسردگی نشان می‌دهد یا اضطراب یا ترکیب این دو.

وی خاطرنشان کرد: درمان اختلال تطابقی علامتی است. باید افسردگی و اضطراب فرد با دارو توسط روانپزشک درمان شود و به موازات آن روان‌درمانی نیز توسط روانشناس بالینی انجام شود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.