شناسایی ۶۰ گونه گیاه دارویی در بشرویه

سلامانه : رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بشرویه گفت: 60 گونه گیاه دارویی در ارتفاعات غرب این شهرستان شناسایی شده است.

 
رضا مقیمیان امروز در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: سطح رویشگاه‌های گیاهان دارویی بشرویه معادل 123 هزار هکتار است.

وی ادامه داد: برای این سطح هفت طرح بهره‌برداری تهیه شده است و بیشترین بهره‌برداری از گونه‌های آنغوزه، آویشن، کلپوره، زیره سیاه و کاکوتی انجام می گیرد.

رئیس منابع طبیعی بشرویه متذکر شد: بشرویه در زمینه گیاهان دارویی که ارزش اقتصادی زیادی دارند تا قبل از الحاق طبس دارای رتبه نخست بود و درحال حاضر بعد از این شهرستان قرار دارد.

مقیمیان متوسط برداشت سالانه گیاه آنغوزه از این رویشگاه‌ها را 20 تن خواند و متذکر شد: 450 خانوار در بشرویه به برداشت مستقیم این گیاه مشغول هستند و در طول سال برداشت آنغوزه برای 21 هزار نفر ایجاد اشتغال می‌کند.

وی آنغوزه برداشت شده از مناطق مجاز بهره‌برداری در بشرویه را حدود 12 هزار و 730 کیلو خواند و تصریح کرد: این گیاه برطرف کننده سوء هاضمه، پایین آورنده فشار خون و رقیق کردن آن، برطرف کردن بیماری‌هایی نظیر سیاه سرفه، تنگی نفس و درمان کننده بورنشیت است.

این مسئول آویشن را از دیگر گیاهان دارویی عنوان کرد که از رویشگاه‌های بشرویه برداشت می‌شود و افزود: این گیاه نیز برای رفع گرفتگی ماهیچه، محرک جریان خون مفید بوده و همچنین ضد تشنج و خواب‌آور است.

مقیمیان میزان برداشت گیاهان دارویی نظیر کاکوتی، آویشن، زیره سیاه و کلپوره در بشرویه را حدود هشت تن اعلام کرد و یادآور شد: درمان دل پیچه کودکان، رفع ضعف اعصاب و ضد عفونی کننده بدن از خواص داروی گیاهی کلپوره است.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.