دکتر امیر نجاتی، متخصص طب اورژانس در گفتگو با سلامانه:

استفاده از یخ، جراحت سوختگی را چندبرابر می کند

استفاده از یخ، جراحت سوختگی را چندبرابر می کند

سلامانه : به گفته یک متخصص طب اورژانس سوختگی شدید زمانی رخ می دهد که شخص دچار تاول های شدیدی روی پوست می شود و ورم شدیدی روی پوست شکل می گیرد البته همراه با درد زیاد. 


دکتر امیر نجاتی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می افزاید: اگر عمق سوختگی از یک حدی بالاتر برود، ممکن است تاندون ها، عضلات، استخوان ها هم دچار سوختگی شوند. 


وی با بیان این که در لحظه بروز سوختگی بالافاصله لباس، کمربند، ساعت مچی و هرچه که دور اندام را احاطه کرده باید از بدن شخص خارج کرد، توضیح می دهد: اگر سوختن همچنان ادامه دارد، با هر وسیله غیر قابل احتراقی باید آتش را خاموش کرد حتی از پتو و فرش. اگر فرد هنوز هشیار است باید به او مایعات نوشاند و بهترین مایعات همان آب است و اگر فرد تحمل می کند می توان از آب میوه هم استفاده کرد.

دکتر نجاتی با اشاره به این که در نهایت باید اورژانس 115 را مطلع کرد، خاطرنشان می کند: در موارد سوختگی شدید، باید از آب خنک استفاده کرد. در مواردی که اشتعال قطع شده، حتی می توان از آب ولرم استفاده کرد، چون میزان درد بیمار را کمی التیام می دهد. نکته دیگر این است که به هیچ وجه روی عضو سوخته نباید یخ گذاشت چون بسیار خطرناک است و می تواند میزان آسیب را افزایش دهد. 


به گفته این متخصص طب اورژانس تا وقتی که بیمار توسط پزشک معاینه نشده از مالیدن هر نوع روغن، خمیردندان و ... روی پوست باید خودداری کرد. اگر فرد درد خیلی زیادی دارد می توان به او مسکن خوراند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.