صافی کف پا پس از ی سالگی را جدی بگیرید

دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتوز گفت: والدین معمولا در مورد صافی کف پای نوزادان خود نگران هستند در صورتیکه علت این صافی تجمع چربی در کف پای نوزاد است اما اگر پس از 4 تا 6 سالگی این صافی ادامه دارد به متخصص ارتوپدی کودکان مراجعه کنند.

به گزارش  فارس، معصومه نخعی گفت: حدود 20 تا 30 درصد افراد جامعه دچار صافی کف پا هستند که به دو دسته گروه سنی کودکان و بزرگسالان تقسیم‌بندی می‌شوند که این افراد همواره با عوارضی چون درد در ناحیه کف پا، زانو و مشکلات و دردهای ستون فقرات مواجه هستند.

وی گفت: والدین معمولا در مورد صافی کف پای نوزادان خود نگران هستند در صورتیکه علت این صافی تجمع چربی در کف پای نوزاد  بوده و تمام تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌های کف پای نوزادان با رشد آنها تکمیل شده و قوس کف پای کودکان شکل طبیعی خود را به‌دست می‌آورد.

معصومی ادامه داد: اما اگر پس از 4 تا 6 سالگی این صافی کماکان در کف پای کودک مشاهده شود و کودک اظهار درد و ناراحتی در زانو و ستون فقرات خود داشته باشد، لازم است جهت بررسی‌های اولیه و درمان به متخصص ارتوپدی کودکان و همچنین متخصصان ارتوز و پروتز مراجعه شود.

نخعی راهکار درمان صافی کف پا را استفاده از ارتوز مناسب یا همان کفی‌های طبی عنوان کرد و گفت: این موارد به تشکیل و تکمیل قوس کف پا کمک کرده و عوارض ایجاد شده بر اثر صافی کف پا را کاهش می‌دهد و در واقع کفی‌های طبی تنها عوارض ایجاد شده را کاهش می‌دهند و صافی کف پا را درمان نمی‌کنند.

وی گفت: عارضه صافی کف پا ممکن است از کودکی با فرد همراه باشد و یا به صورت اکتسابی ایجاد شود. استرس‌های طولانی مدت که بر اثر راه رفتن‌ها و ایستادن‌های طولانی مدت بر پا وارد می‌شود، بیماری‌های مانند آرتریت روماتوئید که بر اثر افزایش سن رخ می‌دهد، تغییرات لیگامانی یا تغییر در ساختار داخلی کف پا، قوس پا افت کرده و صافی کف پا ایجاد می‌شود.

به گفته نخعی بانوان در طی دوران بارداری به علت تغییرات هورمون‌ ممکن است به صافی کف پا دچار شوند که معمولا زود گذر است و پس از فارغ شدن از بین می‌رود.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.