اصلاح سبک زندگی منجر به پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش هزینه‌های درمان می‌شود

سلامانه :معاون طب سنتی وزارت بهداشت گفت: اصلاح سبک زندگی بر اساس آموزه های طب ایرانی منجر به پیشگیری از بیماریها و کاهش هزینه های درمان می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود خدادوست ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: تمام توصیه‌ها در طب سنتی جهت سالم زیستن مردم جنبه علمی داشته و هیچ مغایرتی با دانش امروز ندارد ولی حاوی جذابیت بیشتری برای آنها نسبت به طب نوین است.

وی با اشاره به شعار هفته سلامت مبنی بر یک عمر سلامت با خود مراقبتی، گفت: حکما در طب ایرانی همیشه بر حفظ سلامتی تاکید داشته‌اند و در عمل نیز در طب ایرانی توصیه‌ها و تدابیری به مردم ارائه می شد.

به گفته وی طب ایرانی برای حفظ سلامتی 6 اصل ضروری را به عنوان اصول شش گانه یا "سته ضروریه " تعریف کرده که از این قرارند آب و هوا، خوراکی ها و آشامیدنی ها، خواب و بیداری، تحرک و ورزش، پاکسازی بدن از مواد زاید و اعراض نفسانی. کافیست مردم در زمینه این اصول آموزش دیده و آنها را در زندگی اجرا کنند.

دکتر خدادوست خاطرنشان کرد: تمام توصیه‌ها در طب سنتی جهت سالم زیستن مردم جنبه علمی داشته و هیچ مغایرتی با دانش امروز ندارد ولی به دلیل این که ریشه در فرهنگ مردم دارد، حاوی جذابیت و مقبولیت بیشتری برای آنها دارد.

وی ادامه داد: استقبال از ترویج طب سنتی در هفته سلامت و برگزاری یک همایش به همین مناسبت از سوی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت نیز صورت گرفته است. بر این اساس 3 اردیبهشت ماه همایش طب سنتی در سالن امام جواد وزارت بهداشت برگزار خواهد شد و برای پزشکان شرکت کننده در این همایش، امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده است. ضمن این که برای کارشناسان شرکت کننده نیز مجوز آموزش ضمن خدمت ارائه می شود.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به این که در حال حاضر مشکل اصلی مردم در بحث تغذیه، پرخوری و عدم رعایت آداب تغذیه‌ای است، توضیح داد: اگر تدابیر لازم در همین زمینه را به آنها آموزش دهیم، صرف نظر از نوع تغذیه، از بروز بسیاری از بیماری‌های ناشی از عدم رعایت آداب تغذیه اعم از پرخوری در مردم پیشگیری کرده‌ایم.

وی در ادامه افزود: در بحث خواب و بیداری نیز باید گفت هم در علوم جدید و هم در طب سنتی بر خواب قبل از نیمه شب تاکید شده در حالی که امروزه به دلیل سبک زندگی، بیشتر مردم بعد از نیمه شب به خواب می روند.

معاون طب سنتی یکی دیگر از معضلات امروز را زندگی ماشینی و کم تحرکی مردم عنوان کرد و افزود: این در حالیست که هزار سال پیش یعنی زمانی که مردم تحرک کافی داشتند، باز هم حکما آنها را تشویق به تحرک و ورزش می کردند و بنا به قول بوعلی سینا در کتاب قانون مهمترین تدابیر برای حفظ سلامتی ورزش است.

به عقیده دکتر خدادوست در بحث پاکسازی بدن از مواد زاید نیز باید گفت به دلیل بدی تغذیه و کم تحرکی امروزه بسیاری از مردم دچار یبوست هستند در حالی که به ازای هر وعده غذای اصلی، فرد باید اجابت مزاج داشته باشد. در اینجا نیز اصل اصلاح تغذیه و ترویج فرهنگ تحرک و ورزش مطرح است.

وی در پایان گفت: در بحث اعراض نفسانی نیز اگر از مسائل مربوط به روح و روان مردم غفلت ورزیم همین امر منجر به بروز انواع بیماری‌های روانی در جامعه خواهد شد. در واقع اگر اصلاح سبک زندگی بر اساس آموزه‌های طب ایرانی و اسلامی انجام شود، هم از بروز بیماری‌ها پیشگیری کرده‌ایم و هم هزینه‌های درمان مردم کاهش پیدا خواهد کرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.