کمبود ویتامین D موجب نرمی استخوان می‌شود

کمبود ویتامین D موجب نرمی استخوان می‌شود

سلامانه :استخوان های بدن از طریق کلسیم و فسفر قوی می مانند و عامل این قوی ماندن و استحکام این دو ماده ویتامین دی است. در واقع عدم ویتامین دی می تواند منجر به اتفاقی به نام نرم شدن استخوان ها شود. به این بیماری نرمی استخوان ( استئومالاسی) می گویند که بیشتر در زمان کودکی اتفاق می افتد. 

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، نرمی استخوان است که هنوز هم یک مشکل بزرگ دوران کودکی در جوامع فقیرتر  است. همچنین در مناطق سرد که دسترسی به نور آفتاب کم است، می توان شاهد بروز این بیماری در کودکان بود. 


کمبود ویتامین D در رژیم غذایی
افرادی که به دلیل معلولیت یا افزایش سن بیشتر ساعات روز را در محیط های سربسته می مانند هم مستعد ابتلا به این بیماری هستند.  کسانی که پوست تیره دارند و یا مبتلایان به صرع که ناچار به استفاده از یک سری داروها هستند، نیز در معرض این بیماری ممکن است قرار گیرند. 


اما اگرچه شیر مادر منبع ایده آل غذایی برای نوزادان است ولی مادران باید بدانند که این منبع به اندازه کافی حاوی ویتامین دی نیست و به ناچار باید از منابع دیگر هم استفاده کرد. 


با این حال باید گفت یک شکل نادر از نرمی استخوان به نام نرمی استخوان مقاوم در برابر  ویتامینD وجود دارد.


با این حال تنها چاره عدم ابتلا به نرمی استخوان در افراد مستعد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. همچنین غذاهایی هستند که به طور طبیعی سرشار از ویتامین D هستند، از جمله ماهی های چرب و زرده تخم مرغ، غلات، نان، شیر و ماست.


در صورت عدم دریافت کافی ویتامین دی از طریق مواد غذایی، پزشک باید نوع مکمل این ویتامین را برای گروه های پرخطر تجویز کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.