بیماری‌های قلبی و عروقی علت ۳۷ درصد مرگ و میرها در قزوین

سلامانه : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین گفت: سال گذشته 37 درصد مرگ و میرها در این استان بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی بود.

  
به گزارش فارس سیدسعید صدقی اسکویی ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه این استان به مناسبت هفته سلامت اظهار کرد: اینکه افراد مگر در موارد خاص، سالم به دنیا می‌آیند اما پس از گذشت مدتی نه چندان طولانی از سال‌های عمرشان بر اثر سوانح، تصادفات و بیماری‌هایی همچون سکته قلبی، دیابت و آرتروز دچار مرگ و میر می‌شوند، ناشی از مسیر و نوع زندگی آنان است.

وی با بیان اینکه می‌توان با انجام کارهایی مانع بروز این حوادث شد، افزود: این کار همان خودمراقبتی است و فرد در صورت انجام آن علاوه بر حفظ سلامتی خود، می‌تواند به سلامتی دیگران نیز کمک کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین ادامه داد: سالانه به طور میانگین 36 تا 38 درصد مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی اتفاق می‌افتد که این آمار سال گذشته در استان قزوین 37 درصد بود.

اسکویی با بیان اینکه این دسته از بیماری‌ها دارای پنج ریزفاکتور بزرگ است، تصریح کرد: البته ریزفاکتورهای کوچک نیز برای ابتلا به بیماری‌های قلبی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان از اضطراب نام برد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان قزوین عنوان کرد: دیابت، فشار خون، کم‌تحرکی، چاقی و سیگار پنج ریزفاکتور بزرگ این دسته از بیماری‌ها را تشکیل می‌دهد که همه این عوامل با خودمراقبتی رفع می‌شود و می‌توان گفت که نخستین عامل مرگ و میر در استان قزوین فرآیندی است که به خود افراد برمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: سرطان به عنوان دومین عامل مرگ و میر در استان قزوین 12 تا 13 درصد علل مرگ را تشکیل می‌دهد و از همین میان نیز 30 درصد سرطان‌ها بر اثر تغذیه نادرست ایجاد می‌شود که در صورت اصلاح شیوه تغذیه تا 30 درصد می‌توان از ابتلا به سرطان جلوگیری کرد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.