مصرف بیش از حد آب موجب مسمومیت و ورم اندام‌ها می‌شود

سلامانه : یک کارشناس طب سنتی گفت: زیاد آشامیدن آب موجب مسومیت و ورم در اندام‌ها می‌شود.


 سید جواد علوی در گفت‌و گو با تسنیم، درباره مسائلی که هنگام آشامیدن مضموم شناخته شده اظهار داشت: زیاد آشامیدن آب موجب مسمومیت و ورم در اندام‌ها می‌شود. همچنین آشامیدن آب با دست چپ و بعد از غذاهای گوشتی به بدن ضرر وارد می‌کند.


به گفته وی آشامیدن آب از لبه شکسته کوزه یا لیوان و جایی که محل دسته لیوان است مضموم شناخته شده است همچنین آشامیدن آب در بین غذا یا بلافاصله بعد از آن موجب سوء هاضمه و مشکلات گوارشی می‌شود.


این کارشناس طب سنتی بیان داشت: مصرف آب سرد در حالت ناشتا به بدن ضرر وارد کرده زیرا معده آب را بدون توقف به اعضای بدن می‌رساند و اگر سردی آب به قلب برسد به علت کاهش حرارت غریزی احتمال سکته خواهد بود. همچنین اگر سردی آب به کبد برسد موجب بیماری استسقاء خواهد شد.


علوی اضافه کرد: اگر سردی آب به مغز برسد موجب سستی اعصاب خواهد شد و اگر سردی آن به آلات تنفسی و صوتی برسد موجب اختلال در عملکرد اعضای مذکور می‌شود. در رساله ذهبیه امام رضا (ع) خوردن آب سرد در حالت ناشتا در ماه‌های بسیار گرم سال توصیه شده است.


علوی عنوان کرد: مصرف آب پس از حرکات سنگین و زیاد که بدن گرم است موجب جذب فوری آب از معده شده و موجب سردی و خاموش شدن حرارت غریزی می‌شود. همچنین بعد از حمام کردن بویژه اگر معده خالی باشد مصرف آب مضر است.


وی ادامه داد: مصرف آب پس از غذاهای شور، ترش، گرم و چرب و پس از میوه‌های آبدار مانند خربزه، هندوانه و انگور مضموم شناخته شده است باید دانست نوشیدن آب باید با اشتهای واقعی باشد.


وی افزود: به سرعت نوشیدن آب، دمیدن بر آب، مصرف آب وقت خواب و یا بلافاصله بعد از برخواستن از خواب به بدن ضرر وارد کرده و باید دانست که آب خوردن شرایطی دارد که هر کس آن را رعایت کند ضررهای آن به آن نمی‌رسد.


این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: آب را باید به 3 نفس آشامید و زمانی که عطش واقعی حاصل شد آب نوشیده شود و زمان واقعی آن هنگامی است که بدن در حال هضم غذا بوده و نیاز به رقیق کردن و رسانیدن آن به سایر اعضا است و باید بدانیم که بهترین ظروف برای مصرف آب ظروف چینی، ظروف سفالی است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.