دکتر عبدالله فضلعلی زاده، متخصص خون و سرطان در گفتگو با سلامانه:

نشانه‌های ابتلا به سرطان/ عفونت، از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان

نشانه‌های ابتلا به سرطان/ عفونت، از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان

سلامانه :به گفته یک متخصص خون و سرطان برخی عفونت ها زمینه را برای ایجاد بیماری سرطان فراهم می کند بخصوص در دستگاه تناسلی زنانه. 


دکتر عبدالله فضلعلی زاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: عفونت این دستگاه باید خیلی سریع درمان شود تا زمینه را برای ایجاد سرطان فراهم نکند. عفونت در دهان نیز بسیار مهم است به طوری که این عفونت ها در طول زمان زمینه را برای ایجاد سرطان در حفره دهانی فراهم می کند پس بهداشت حفره دهانی را باید رعایت کرد. 


به گفته او عفونت های ساده معده که همه آن را به عنوان هلیکوباکتر می شناسند، نیز اگر به موقع تشخیص داده شود درمانش هم بسیار ساده خواهد بود. اما اگر همین عفونت خفیف درمان نشود، زمینه را برای ایجاد یک نوع سرطان به نام لنفوم آماده می کند. عفونت طولانی مدت در مثانه باعث تحریک این ناحیه می شود و زمینه را برای ابتلا به سرطان مثانه فراهم کند.


وی در پاسخ به این سوال که مردم از کجا بفهمند که عفونت دارند؟ می گوید: وقتی خانمی دچار ترشحات غیرطبیعی است، باید حتما به متخصص زنان مراجعه کند، اگر فردی متوجه عفونت در دهانش است نیز باید حتما مراجعه کند، وقتی فرد سوزش ادرار دارد با یک آزمایش ساده می توان مشکل را تشخیص داد. عفونت طولانی مدت با تحریکی که ایجاد می کند، می تواند زمینه را برای ابتلا به سرطان فراهم کند. حتی می توان گفت اگر سنگ های کیسه صفرا و مثانه مدت زمان طولانی در این نواحی بمانند، تحریک های موضعی و عفونت های خفیفی ایجاد می کنند. در نهایت این اتفاق منجر به تغییر حالت سلولی و ابتلا به سرطان می شود.


به گفته این متخصص خون و سرطان آزمایشات سالانه برای آگاهی یافتن از این اختلالات برای همه مردم ضروری است. این آزمایش ها شامل تست چربی خون، ابتلا به انواع عفونت ها، وضعیت کبد و کیسه صفرا، کلیه و مجاری اداری و ... می شود. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.