۹۰ درصد بیماری‌های کلیوی هیچ گونه علائمی ندارد

سلامانه : آزمایش کراتینه در هر فرد از بدو تولد بایستی هر ۱۰ سال یکبار انجام شود.

ایرج نجفی، متخصص کلیوی و استاد دانشگاه علوم پزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در خصوص علائم بیماری‌های کلیوی گفت: ۹۰ درصد بیماری‌های کلیوی هیچگونه علائمی را ندارند و خیلی سریع پیشرفت کرده و به مرحلهٔ دیالیز می‌رسد. 

وی ادامه داد: ۱۱ الی ۱۲ سندرم بیماری‌های کلیوی داریم که فقط ۱۰ درصد آنها علائم دارند. 

وی افزود: از شایع‌ترین علائم بیماری‌های کلیوی، درد پهلو‌ها، ورم دست و پا، افزایش فشار خون، بی‌اختیاری و سوزش ادرار را می‌توان نام برد. 

نجفی تصریح کرد: بیماری‌های کلیوی یک طیف وسیعی از بیماری‌های کلیه است که شایع‌ترین آنها شامل: دیابت، فشار خون، چاقی، سندرم متابولیک، ورم کلیه، عفونت‌های کلیه، بیماری رماتیسمی، اعتیاد، سرطان‌ها و شیمی درمانی، بیماری مادرزادی مثل کلیه‌های پلی کیستیک و ژنتیک از عوامل و مشکلات بیماری‌های کلیوی نیز است. 

این متخصص اشاره کرد: مشکلات کلیوی بیماری‌های شایعی هستند که زیر ۴۰ سال حدود ۲۰ درصد و بالای ۴۰ الی ۷۰ سال ۵۰ درصد را درگیر می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه آزمایش کارکرد کلیه که کراتینه نام دارد توصیه کرد: این آزمایش در هر فرد بایستی هر ۱۰ سال یکبار انجام شود که در صورت غیر طبیعی بودن به پزشک مراجعه شود، چرا که در این آزمایش میزان کارآمدی کلیه نشان داده می‌شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.